Márciusban is Budapesten (lényegében Magyarországon) volt a legalacsonyabb a villamos energia és a földgáz bruttó lakossági végfelhasználói ára az Európai Unióban – mutatta ki a rezsit összehasonlító finnországi VaasaETT.
Magyarország kedvező pozíciója a 2012-ben indult árcsökkentésnek, majd árbefagyasztásnak köszönhetően nem meglepő, a VaasaETT elemzésében inkább a többi országban kimutatott ármozgás figyelemre méltó. A mostani adatokat az áram esetében 11 százalékos és a gáz esetében 16 százalékos átlagos csökkenés teszi érdekessé, a bázis 2023 márciusa. A finn cég a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint az Energie-Control Austria megbízásából veti össze rendszeresen az európai fővárosok lakossági árait, euróban és vásárlóerő-paritáson.
Márciusban 9,63 eurócent volt a vizsgált budapesti áramár kilowattóránként. Ennél csak a nem uniós Kijevé volt alacsonyabb, 6,45 eurócent. A budapestinél az uniós átlag két és félszer volt nagyobb, de kétszer nagyobb volt a fővárosok kétharmadának áramára is. A legtöbbet, 39,20 eurócentet Londonban kellett fizetni a lakossági villamos energia egységért – ez a budapesti ár négyszerese! –, de nem a budapesti zsebre méretezték a londoni utáni legdrágább prágai, berlini és dublini tarifákat sem.
Az általános olcsóbbodás ellenére volt áremelkedés is. A VaasaETT a nicosiai 9 százalékos és a madridi 4 százalékos növekedést emelte ki. Az előbbiben egyaránt szerepe volt magának a drágább áramnak és a szállításnak, továbbá az előbbiek miatt nagyobb áfának, Madridban egyedül az áfa növekedésének. Athénban a végfelhasználói ár minden tényezője szelídült, és a tarifa 12 százalékkal alacsonyabb lett a tavaly márciusinál. Dublinban, Helsinkiben Vilniusban 9 százalékos volt a csökkenés, ami ennél kisebb mértékben ugyan, de számos további fővárosban jelentkezett.
A 2022 végén indult energiaválság idején az európai kormányok különböző intézkedésekkel óvták a fogyasztókat a folyamatosan emelkedő energiaáraktól.
Az intézkedések hatása megjelenik a VaasaETT által feltüntetett árakban. A kormányok bevezettek egyszeri visszatérítéseket és kompenzációkat is, ezek hatását a cég külön elemezte.
Stockholmban 30,04 eurócent, Budapesten ennek a tizede sem, 2,65 eurócent volt az áram bruttó végfelhasználó ára a lakosság számára márciusban. Ennél csak Kijevben volt olcsóbb, 1,91 eurócent. A magas stockholmi ár oka az ottani gázellátás sajátos helyzetéből adódik. Ám a második és a harmadik legmagasabb berni, illetve amszterdami tarifa is elképzelhetetlenül magas a magyarországi lakosság számára. Budapesten körülbelül harmadannyiba került a gáz a vizsgált hónapban, mint átlagosan az Európai Unióban, illetve Európában. (Az utóbbi átlag a gáz és az áram esetében is rendre alacsonyabb az uniósnál.)
A tarifák kizárólag lefelé tartottak az elemzésben kiemelt diagramon. A legnagyobb csökkenés 10 százalékkal a szófiai volt, amelyet Riga (9 százalék), valamint Tallinn és London (7-7 százalék) követett. Az árlejtő meghatározó magyarázata a gáz esetében az, hogy elmúlt az egyébként is enyhe tél, és már kevesebb gázra van szükség. Közvetve és részben ez indokolja a villamos energia olcsóbbodását is, hiszen az áramot sok országban földgázzal állítják elő.
A havi összehasonlításokat némiképp egyhangúvá teszi Budapest (Magyarország) töretlenül legkedvezőbb helyzete, ami az alacsony szinten befagyasztott áraknak köszönhető. Ezek jelentőségéről legutóbb – egy további lakosságvédő intézkedés ismertetésekor – a rezsicsökkentés kormánybiztosa, Németh Szilárd beszélt. Egyebek mellett felidézte, hogy 2014-ig az áram, a gáz és a távhő ára is 25 százalékkal csökkent, és ma is ezt az árat fizetjük. Az intézkedésnek a szociális hatásán kívül pénzügyi és gazdasági hatása is van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.