A magyarországi föld alatti földgáztárolók töltöttsége meghaladta a 75 százalékot az Energiaügyi Minisztérium Facebook-bejegyzése szerint. A hazai arány a negyedik legmagasabb Európában, a felhasználáshoz mért mutatónk 48 százalék feletti, a harmadik legkedvezőbb a kontinensen.
Az uniós feltöltési terv alapján Magyarországnak július elejére kellene elérnie a 65 százalékos szintet, ez az elvárás már jóval korábban, május elejére teljesült. A végleges célérték november elsejei határidővel az Európai Unió földfelszín alatti tárolóval rendelkező tagállamai számára egységesen 90 százalék. Mint a Világgazdaság tavaly beszámolt, a múlt évben is olyan ütemben teltek a hazai tárolók, és olyan nagy volt a szolgáltatásuk iránti igény, hogy a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) kért és kapott is engedélyt a tárolói kismértékű túltöltésére. Az MFGT idei tarifái egyébként sokkal alacsonyabbak, mint a tavalyiak, ezeket azonban nem a társaság, hanem a hatóság határozza meg. A tarifák nagysága az MFGT költségein túl szorosan összefügg a földgáz árával.
A jelenleg elérhető, mintegy ötmilliárd köbméternyi készlet több mint kétszerese az elmúlt fűtési szezonban a háztartások által felhasznált mennyiségnek – írja a minisztérium.
Arra nem tér ki, hogy a hazai tárolókban lévő gáz nem kizárólag a magyarországi ellátást szolgálja, például az elmúlt fűtési idényben Szerbia is használta a magyarországi létesítményeket.
A betárolás már április első felének nyárias napjaiban megkezdődött. A meleg tavaszi időjárás miatt a múlt hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest 42 százalékkal alakult alacsonyabban a lakossági gázfelhasználás. Magyarország a megelőző öt év átlagához képest az egymást követő két esztendőben is ötödével csökkentette a gázfelhasználást.
A hazai tárolókban lévő mennyiség május 15-én (ez a legfrissebb, havonta közzétett adat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, MEKH honlapján) 4,7 milliárd köbméter gáz volt, ugyanannyi, mint 2020-ban. Ennél nagyobb érték nem is szerepel a hivatal 2018-ig visszanyúló adatsorában.
A Magyarországon felhasznált gáz nagyobb része importból, kisebb része hazai termelésből származik, miközben a hazai kereskedők exportálnak, és tranzit is áthalad az országon. Mindezek nagysága leolvasható a MEKH szintén havonta megújított ábrájából. Eszerint az áprilist a következő gázpiaci adatok jellemezték petajoule-ban:
Magyarországra három irányból (Szerbia, Románia és Horvátország) érkezik gáz, és két irányba (Szlovákia és Ukrajna) távozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.