A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) a taporizzsjai atomerőműnél (ZNPP) állomásozó szakértői múlt szerdán sűrű füstről számoltak be, és azt mondták, robbanásokat hallottak az erőmű 750 kilovoltos (kV-os) kapcsolóművének közelében. Előzőleg arról értesültek, hogy drónok találták el a szomszédos erdőt, ami miatt a szeles időben tűz keletkezett. A tűzoltók dolgoztak a lángok megfékezésén. A kapcsolótelep magán az erőművön kívül található. A NAÜ szakértői egyelőre nem számoltak be semmilyen következményről a helyszínen.
A legutóbbi incidens további kockázatot jelent a nukleáris biztonságra nézve – írja közleményében a NAÜ –, mivel a ZNPP egyetlen megmaradt, 750 kV-os vezetéke szolgáltatja azt a külső villamos energiát, amelyre az erőműnek szüksége van a hat reaktorának hűtéséhez hidegleállás esetén, valamint egyéb alapvető nukleáris biztonsági, illetve védelmi funkciókhoz. Még rendelkezésre áll a 750 kV-os vezeték, továbbá egy tartalék-, 330 kV-os vezeték, de a helyzet még így is bizonytalan.
A közeli Enerhodar város mellett helyi idő szerint 10:40-től három dróncsapás érte az egyik elektromos alállomást. Nyolc dolgozó megsebesült, egyikük orvosi ellátásra szorult – közölte a ZNPP. A NAÜ szakértői úgy értesültek, hogy az állítólagos becsapódás a két alállomási transzformátor közül legalább az egyikben olajszivárgást is okozott, míg a másiknak a teteje és egy csatlakozó vezeték is megsérült. Emiatt az érintett alállomás – Raduga – most nem működik, de Enerhodar és egy szomszédos ipari terület továbbra is kap áramot.
Az alállomások az elektromos termelési, átviteli és elosztórendszer létfontosságú részét képezik.
Az új jelentések szerint a dróntámadások kevesebb mint két héttel azután történtek, hogy Enerhodar – ahol a legtöbb ZNPP-alkalmazott él – 16 órára áram nélkül maradt, miután bejelentették a Raduga és Lucs alállomásokat ért dróntámadásokat. Április elején is hasonló csapások érték a ZNPP telephelyét, megsértve a létesítmény védelmére vonatkozó öt alapelvet, amelyet Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsában 2023 májusában határozott meg.
„Rendkívül aggasztó, hogy ezek a dróntámadások folytatódnak, holott nagyon egyértelmű veszélyeket jelentenek az enerhodari emberekre, valamint a zaporizzsjai atomerőmű biztonságára nézve. Azonnal le kell állniuk” – mondta a főigazgató. A NAÜ csapata az új dróncsapások előtt is katonai tevékenységet hallott az elmúlt hét legtöbb napján, beleértve a helyszíntől különböző távolságokban történt robbanásokat, valamint lövöldözéseket és két robbanást az erőmű közelében június 30-án. (A Világgazdaság nemrég arról számolt be, hogy a ZNPP-t felügyelő oroszországi Roszatom feltehetően a létesítmény újraindítására készül. Hat, egyenként mintegy 1000 megawattos blokkjából legalább egyet ebben az évben beüzemelne a térség áramellátása érdekében. A korábban elcsatolt Krím után Oroszország tavaly május óta négy kelet-ukrajnai térséget, a herszonit, a zaporzzsjait, a donyeckit és a luganszkit is saját területének tekinti.)
A NAÜ szakértői a nukleáris biztonság és a biztonság rendszeres ellenőrzése részeként folytatták a NAÜ-szakértők a telephelyen végzett ellenőrzéseket Európa legnagyobb atomerőművében,
A csapat bejárását az üzem vízműlétesítményeinél azonban egy légiriadó félbeszakította.
A Hmelnickij, Rivne és Dél-Ukrajna Atomerőművekben, illetve a csernobili telephelyen lévő NAÜ-szakértők arról számoltak be, hogy a nukleáris biztonságot fenntartják a folyamatban lévő konfliktus hatásai ellenére, beleértve a légiriadókat az elmúlt hét több napján. A NAÜ dél-ukrajnai és rivnei atomerőművi szakértői a június utolsó hétvégéjén váltották egymást. A tervezett karbantartás és üzemanyag-feltöltés a dél-ukrajnai atomerőmű három blokkjából kettőben, illetve a rivnei atomerőmű négy blokkja közül az egyikben folytatódtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.