Az MVM-nek növelnie kell Magyarország gáztermelését azért, hogy növekedjen az ország energiaönellátása, és csökkenjen az importtól való függése.
A 2021-ben kapott feladat azonban két okból is kihívásos: előbb meg kell állítani az ország gáztermelésének évek óta tartó csökkenését, és csak utána lehet növekedésről beszélni, ráadásul egyelőre ez nem elsősorban az MVM-en, hanem a szektort uraló Mol csoporton múlik. A Mol az ország 2022-es, mintegy 1,4 milliárd köbméteres gáztermelésének körülbelül a 90 százalékát adta, míg az MVM részvételével zajló Corvinus projekt eddig az 50 millió köbmétert lépte túl. (Felhozott mellette közel 65 ezer köbméter értékes folyékony szénhidrogént, azaz kondenzátumot is.)
A helyzet érdekessége, hogy az ország meghatározó szénhidrogén-ipari csoportjának felségterületén megjelent új rivális éppen a húsz éve a Mol eladott gáz üzletágából jött létre több tulajdonosváltáson, átalakuláson és névváltoztatáson keresztül. Az MVM CEEnergy a hazai állami energiaipari csoport meghatározó leányvállalata.
Másrészt az teszi kihívásossá a feladatot, hogy az ismert hazai gázlelőhelyek többsége már kimerült, vagy más termeli, vagy – mint jelen esetben – a költségek és a műszaki felkészültség szempontjából is extra ráfordítást igényelnek.
Azt, hogy Magyarországnak miért kell a CEEnergy bevonásával mégis intenzívebben támaszkodnia a saját forrásaira, a csoport Energiaforrás című kiadványának egyik írása vezeti le.
Eszerint az energiaszektor elmúlt években tapasztalt változásai – a koronavírus-járvány okozta keresletcsökkenés, a 2021. végi energiaválság, ami megawattóránként 300 eurós gázárakat okozott, majd az Ukrajnában folyó háború az erősen importfüggő kontinenst új források felkutatására, a forrásdiverzifikáció fokozására kényszerítette. A megoldás egyik fő pillére az LNG-források arányának növelése volt, de ehhez nem fért hozzá minden ország. A tengerpart nélküli országoknak továbbra is a vezetékes gázszállítás maradt. Igaz, hogy megoldás a gazdaság elektrifikálása is, de ez lassú folyamat. Emiatt a földgáz sokáig jelentős része lesz a hazai, de a nemzetközi energiamixnek is.
A gázkutatás és -termelés jelenlegi zászlóshajója a kiadvány szerint az említett Corvinus projekt, amelynek a portfóliója a tervek szerint később további elemekkel bővül. A beruházás az első fúrás során sikeresen feltárták a Nyékpuszta nevű gázmezőt. Nem egészen két év alatt három nagy mélységű (4000-4200 méter) gáztermelő kutat mélyítettek le, és telepítették a kutak termelésbe állításához szükséges felszíni infrastruktúrát. A projekt a Békés vármegyei Sarkad I bányatelek szénhidrogén vagyonára összpontosít. Itt a szénhidrogének nem hagyományos, tehát kedvezőtlen tulajdonságú szerkezetekben találhatók, több mint 3500 méterrel a felszín alatt. Onnan a gáz a hagyományos megoldások mellett csak további speciális műveletekkel nyerhető ki. Az ilyen tárolók induló szénhidrogén vagyona rendszerint nagy, de gyakran
geológiai környezetben található.
Bár kinyerésére az elmúlt két évtizedben több projekt indult, többségük nem bizonyult életképesnek sem ipar, sem gazdasági szempontból.
Ezzel szemben a Corvinus projekt első, 2022-ben lemélyített kútjának gáza tavaly már a piacra került.
A kút a kiváló minőségű gáz mellett nagy mennyiségű folyékony szénhidrogént, úgynevezett kondenzátumot is termel. Tavaly a bányatelken lefúrtak további két kutat, és megnyitottak egy olyat, amely már a projekt előtt is létezett. Közben bővült a felszíni gázrendszer, saját átadó pont létesült és nőtt az átadókapacitás.
A múlt év decemberében és 2024 januárjában bekapcsolódtak az üzemelésbe a 2023-ban mélyített kutak is. Az idei cél e tevékenységek továbbvitele: folytatódik a fúrási program, az új kút/kutak bekötése és termeltetése, illetve a felszíni és a termelőrendszerek fejlesztése.
Az MVM csoport 50-50 százalékos tulajdonosi struktúrában vesz részt a Corvinus és a Berettyóújfalu szénhidrogén-beruházásokban. Az MVM CEEnergy partnere az amerikai hátterű Horizon General LLC. A Horizon General – tudható egy versenyhivatali dokumentumból – 2022-ben az EP Hungary s.r.o-val egy holdingtársaságon, a HHE Group Ventures Kft.-n keresztül közös közvetett irányítást szerzett
Ezáltal rendelkeznek minden olyan joggal és kötelezettséggel, amely a HHE DrávaP Koncessziós Kft. és a Pusztaszer Koncessziós Kft. kötelező koncessziós megállapodásából ered.
A berettyóújfalui mező termelése az első kúttal 2023. február 13-án kezdődött. Azóta már mindhárom kút termel, ahogyan a beruházás előtt már évekkel lefúrt kút is. A termelés növelése érdekében az idén két további kutat kívánnak lemélyíteni, és javítják a termelő infrastruktúra hatékonyságát. A 2023 decemberében elindult Berettyóújfalu gázberuházás során további 8-10 fúrás is a terítéken van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.