Július végéig megérkezhet a két új paksi atomblokk építési területére egy látványos méretű, a biztonság szempontjából pedig kiemelt fontosságú berendezés, a zónaolvadék-csapda. Erről is tárgyalt a napokban Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Roszatom minapi közleménye szerint.
A zónaolvadék-csapda már márciusban elkészült, május vége óta gyártják az 5-ös blokk reaktortartályának nyers darabjait is. Következnek a gőzfejlesztők, a térfogat-kompenzátorok, a biztonsági rendszerek tartályai és a primer kör egyéb berendezései. A reaktorsziget primerköri berendezéseinek gyártása 2028–2029-re várható, ekkorra befejeződnek a fő építési munkálatok. A zónaolvadék-csapda elemeit – amelyeknek tizenhat Airbus-repülőgéppel egyenlő a tömegük – a telephelyen szerelik majd össze. A darabok a Don folyón, uszályon indultak Paksra.
Egy 730 tonnás szállítmányról van szó. A berendezést a létesítés korai fázisában építik be, az erre vonatkozó engedélyt az Országos Atomenergia Hivatal már kiadta. Az olvadékcsapda a továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200 blokkok számos új, a biztonság növelését eredményező műszaki megoldásainak egyike. Ez egy olyan speciális tartály, amely a reaktortartály alatt helyezkedik el, és képes annak sérülése esetén a zónaolvadék befogadására.
Használatával megakadályozható, hogy a zónaolvadék az alaplemez betonjával kölcsönhatásba lépjen, csökkenthető a hidrogénfejlődés és a radioaktív anyagok környezeti kibocsátása. Az olvadékcsapda elemeinek össztömege 732,7 tonna, teljes magassága 15,24 méter, a legnagyobb – 11 méter – átmérőjű eleme a tartógyűrű.
Az olvadékcsapdában alumínium-oxid és vas-oxid tartalmú olvadótöltet van, amely a zónaolvadékkal elkeveredve csökkenti az olvadék fajlagos hőjét. Az olvadótöltetbe gadolíniumot is adagolnak, amely a neutronelnyelő tulajdonsága okán megakadályozza a nukleáris láncreakció kialakulását az olvadékban. Az olvadékcsapda acéltartálya súlyos baleset esetén kívülről bóros vízzel hűthető.
A Paks II. projekt keretében két, 1200 megawatt teljesítményű atomerőművi blokk épül a jelenlegi négy egység szomszédságában. Az új blokkok létesítésének előkészítése, a szükséges engedélyek beszerzése, a beruházás lebonyolítása, majd az új blokkok üzemeltetése a Paks II. Zrt. feladata. A projekt fővállalkozója a Roszatom konszernhez tartozó Atomsztrojexport. A beruházás 2023-ban látványos szakaszába lépett:
Ezután következhet az első beton öntése, ami szimbolikusan az atomerőmű-építés kezdete. Az első beton ennek az évnek a végére várható az eddigi bejelentések szerint.
Közben sorra húzzák fel a telephelyen azokat az épületeket, üzemcsarnokokat, szociális létesítményeket, amelyekre az atomerőmű építése során szükség lesz, illetve már van. A Paks II. Zrt. a napokban a cikkünk alján látható videón mutatta meg, hogyan kerültek a helyükre az acél- és betonacél-szerelő üzem 11 ezer négyzetméteres, acéltermékeket készítő műhelyének szendvicspaneljei. A hónap elején arról számolt be a cég, hogy sorra készülnek a 75 hektáros építési-szerelési bázis létesítményei. Zajlott egy egy 500 fős kiszolgáló- és öltözőépület betonozása, illetve egy hasonló célú épületnél a konténereket daruzták.
Ezek a lépések azért is fontosak, mert a projektre nézve kockázatot jelentettek azok a szankciók, amelyeket az Európai Unió Oroszországra vetett ki Ukrajna megtámadása miatt. Bár az intézkedések nem vonatkoztak és ma sem vonatkoznak az Oroszországgal való polgári célú nukleáris együttműködésre, a Roszatom működését így is nehezítették, és folyamatosan az a veszély fenyegetett, hogy valamelyik újabb szankciós csomag már akadályt gördít a paksi beruházás elé. Ez az akadály – mint arról a Világgazdaság már beszámolt – június végén megszűnt. Mint az Oroszország elleni 14. szankciós csomagban megjelent:
„Az Unió elkötelezett amellett, hogy elkerülje a nukleáris biztonságot és védelmet fenyegető veszélyeket. Ebből következően az e rendeletben foglalt intézkedések nem kívánják aláásni az újonnan épülő Paks II. Emiatt a (KKBP) 2024/1744 határozat horizontális mentességet vezet be az e rendeletben foglalt tilalmak alól a Paks II. projektre vonatkozóan, az ilyen tevékenységekre vonatkozóan bejelentési kötelezettséggel.”
E külön bekezdés azért fontos Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint, mert a paksi projektben részt vevő uniós vállalatoknak már nem kell engedélyt kérniük még a saját tagállami hatóságaiktól sem. Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. vezérigazgatója szerint az uniós szankciók elmaradása garancia arra, hogy a Siemens Energy részt vesz az építkezésben. (A német cég az atomerőmű automatikus vezérlőrendszerét szállítaná.) Ezt a Siemens Energy németországi vezetése is megerősítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.