Folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően egyre több helyen oldja fel a napelem-telepítési engedélyek kiadásának korlátozását az Opus Titász. A rekordmértékben fejlődő napenergia kapacitások csúcsidőszakban országszerte túlterhelik az elosztói áramhálózatot, emiatt kell egyes körzetekben időszakosan szüneteltetni az új napelem-telepítési engedélyek kiadását.
Az elmúlt időszak hálózati fejlesztéseivel a társaság már 376,4 megawatt átviteli többletteljesítményt ért el szolgáltatási területén. A fejlesztés 41,7 42 milliárd forintba került. Költségei felére az RRF-6.1.1-21-2022-00001 pályázaton nyert támogatást. A vállalt, 378 megawatt átviteli többletteljesítmény 2026. április 3-ig kellett teljesítenie, ezzel tehát mostanra majdnem teljesen végzett. A beruházásokban az Opus Titász 52 ezer kilométeres hálózatának több mint 40 százaléka érintett. Összesen 1896 kisebb-nagyobb beruházás történt.
A cég közleménye emlékeztet, hogy Magyarország 2030-ra legalább 29 százalékra kívánja növelni a megújuló alapú energiaforrások arányát, mivel pedig ennek érdekében 12 ezer megawatt fölé nő a hazai beépített fotovoltaikus kapacitás, elengedhetetlenné vált a villamosenergia-hálózat fejlesztése is.
A már meglévő (telepített) háztartási méretű kiserőművek jelenleg is jelentős többletterhelést okoznak a hálózaton, a további termelőkapacitások rendszerbe kapcsolásához pedig elengedhetetlen a hálózatok megújítása, az átviteli kapacitások bővítése. A beruházások alapvető célja az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, kiemelten a lakossági napelemek hálózatra kapcsolásának elősegítése.
A naperőművek száma és beépített kapacitása, az európai uniós vállalásokat is messze meghaladó mértékben bővül Magyarországon.
Emellett a lakosság és az ipari nagyfogyasztók energiaigénye szintén folyamatosan növekszik, így az időbeni és területi egyenlőtlenségek kezelése évről évre nagyobb kihívás lesz az elosztóknak. Az időjárásfüggő, megújuló alapú energiatermelés decentralizáltan kapcsolódik a kis- és középfeszültségű, avagy naperőművek esetén a nagyfeszültségű elosztóhálózatokra, emiatt a 2030-ra tervezett beépített naperőművi kapacitás hálózatra csatlakoztatása jelentős bővítést igényel mind az átviteli, mind az elosztói hálózatokon.
Ezért olyan fejlesztések szükségesek, amelyekkel a hálózat képes fogadni és szállítani a megújuló energiaforrásokkal termelt áramot.
A teljesítményigények és fotovoltaikus csatlakozási lehetőségek biztosítása mellett továbbra is kiemelt jelentőségű a hálózat biztonságos és fenntartható üzemeltetése, valamint a megbízható szolgáltatás. Emiatt nem csak a teljesítményét bővíti a a társaság, hanem növeli az üzembiztonságát és környezetvédelmi projekteket indított. Az infrastruktúrafejlesztés és kapacitásbővítés ugyanis jelentősen hozzájárul a napelemes rendszerek integrációjához, az üzembiztonság erősítéséhez, a növekvő energiaigények kielégítéséhez, az energiahatékonysághoz, a villamosenergia-termelés szén-dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez és a klímapolitikai és fenntarthatósági célok eléréséhez.
Az Opus Titász az RRF fejlesztéseken túl ezért olyan egyedi fejlesztéseket is végez, amelyek növelik az ellátásbiztonságot és az ügyfelek kiszolgálásának minőségét.
Ilyenek többek között:
A folyamatban lévő és a tervezett fejlesztésekkel a társaság meg is haladja a pályázat keretében kitűzött 378 megawattos átviteliteljesítmény-bővítési célját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.