BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
STEINER Attila

Az államtitkár elmondta, mi a Magyarország előtt álló egyik legfontosabb feladat

Steiner Attila szerint a legfontosabb feladat az áramtárolási kapacitás bővítése, egyben méltatta az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése terén elért jelentős magyar eredményeket.

Magyarország előtt álló egyik legfontosabb feladat az áramtárolási kapacitás bővítése, ami jelenleg 20-30 megawatt, vagyis nagyon kevés. A terv egy 400 megawattos kapacitás kiépítése két éven belül – jelentette ki Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára a Mol csoport százhalombattai finomítójában szakmai látogatást tett európai energiaügyi miniszterek előtt.

STEINER Attila
Steiner Attila és az európai energiaügyi miniszterek/ Fotó: Szigetváry Zsolt, MTI

Steiner Attila kiemelte az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése terén elért jelentős magyar eredményeket, amelyeket a gazdasági teljesítmény növekedésével párhuzamosan sikerült elérni. Rámutatott a napenergia terén elért eredményekre, valamint az energiatárolás és a hálózat rugalmasságának javítására is. 

Kitért a földgázfogyasztás és az infrastruktúra kihívásaira, valamint Magyarország hidrogénstratégiájára, amelynek célja az ipari hidrogéntermelés környezetbaráttá tétele. Hozzátette: az elmúlt évtizedben számos energiarendszer-összekapcsolást sikerült kiépíteni, így Magyarországnak szinte az összes szomszédos országgal 

ki van építve a villamosenergia- és gázhálózati kapcsolata. 

Hangsúlyozta, hogy Magyarország csökkentette földgázfogyasztását, ami jelenleg kevesebb mint évi 8 milliárd köbméter a korábbi időszak 10 milliárd köbméteres átlagával szemben. Arról is beszélt, hogy Magyarország 2021-ben fogadta el hidrogénstratégiáját az ipari hidrogénfogasztás zöldebbé tételének elsődleges céljával.

Megjegyezte, hogy az előállított hidrogén később közlekedési célokra és potenciálisan még tárolási célra is alkalmas lehet. A technológia azonban egyelőre nem versenyképes a hagyományos technológiákkal.

A Mol csoport áprilisban átadott 10 megawatt kapacitású százhalombattai zöldhidrogén-üzeme a nyár végén kezdte meg a termelést. A létesítmény megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre, és évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő.

Valami nagyon készül az atomiparban a BRICS-től Amerikáig

Erőteljes hátszelet kapott a nukleáris ipar fejlesztése a BRICS+ országok kazanyi találkozójához kapcsolódóan, de az Egyesült Államok sem akar lemaradni: az ország kormánya közel egymilliárd dollárral segítené a következő generációs belföldi atomprojekteket. Nagyon eltérnek egymástól az orosz és a kínai, valamint az amerikai atomerőmű-építési modellek.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.