A híres Nobel-díjas kongói orvos, Denis Mukwege kilépett a Fight Impunity civil szervezetből, miután a szervezet belekeveredett a katargate néven elhíresült uniós korrupciós botrányba. Mukwege azt állítja, hogy soha nem fogadott el kenőpénzt a szervezet tagjaként és azon kívül sem – írta meg a Politico.
Denis Mukwege a hírnevét a háború sújtotta területeken szexuális erőszak áldozataivá váltak megsegítésével szerezte. A kongói nőgyógyász tagja volt a Fight Impunity emberi jogi csoportnak. A szervezet tiszteletbeli igazgatósági tagja és elnöke volt. A civil szervezetet a volt olasz szocialista európai parlamenti képviselő, Pier Antonio Panzeri alapította még 2019-ben. A Fight Impunity célkitűzése az volt, hogy leépítse az európai politikai életben uralkodó büntetlenség rendszerét.
Panzeri jelenleg letartóztatásban várja a bírósági tárgyalását, miután kiderült, hogy több százezer euró kenőpénzt fogadott el Katartól és Marokkótól a katargate-lobbibotrányban.
A Fight Impunity a gyanú szerint a brüsszeli korrupciós botrány középpontjában álló szervezet, amelyen keresztül az említett két ország befolyást vásárolt az Európai Parlamentben. A botrányban érintettek közül négy személyt tartóztattak le, egyikük Panzeri mellett az EP alelnöke, Eva Kaili. A katargate-botrány 2022. december 9-én robbant ki, amikor a belga hatóságok razziát tartottak a gyanúsított képviselőknél, és lefoglaltak 1,5 millió eurónyi készpénzt. A vádak szerint ezekkel az összegekkel vesztegette meg Katar és Marokkó az EP tagjait.
Denis Mukwege azoknak a prominens személyeknek az egyike volt, akiket Panzeri rábeszélt, hogy csatlakozzanak a Fight Impunity tiszteletbeli igazgatóságához. Panzeri valószínűleg a világhírű emberi jogi aktivisták álcájával igyekezett elfedni a szervezet valódi tevékenységét. A Fight Impunity egyébként sosem lett bejegyezve az Európai Unió hivatalos szervei közé. Egy másik tiszteletbeli tagja a szervezetnek,
Dimitris Avramopoulos volt EU-biztos beismerte, hogy 60 ezer eurót kapott a csatlakozásért.
A szervezet több tagja azt vallotta, hogy a csatlakozásukban fontos szerepe volt Mukwege személyének.
Mukwege kongói munkahelye, a Panzi Kórházat működtető Panzi Alapítvány, ahol szexuális erőszakot túlélteket kezelnek, egy közleményt adott ki. Ebben azt írják, hogy Denis Mukwege soha nem kapott pénzt a Fight Impunity civil szervezettől, illetve soha nem vett részt személyesen egyik ülésén sem. A közleményben az is olvasható, hogy az orvos azonnali hatállyal lemondott a szervezetben betöltött elnöki tisztségéről.
Reméljük, hogy az Európai Parlament munkáját nem fogják felfüggeszteni emiatt a korrupciós botrány miatt
– mondta Mukwege.
Brüsszeli korrupció: Cecilia Wikström volt EP-képviselő felháborodott, mert szerinte rossz dologra használták a nevétCsak jónak találta a társaságot a botrányba keveredett civil szervezet elnökségében, más köze nem is volt hozzá – állítja Cecilia Wikström volt EP-képviselő, aki már korábban is keveredett korrupciós ügybe. |
A Figth Impunity, bár hivatalosan nem volt része az Európai Uniónak, szoros kapcsolatot ápolt az EP emberi jogi albizottságával (DROI). Az Európai Néppárt képviselőcsoport azt kérte, hogy függesszék fel a DROI munkáját, amíg ki nem derül, hogy részese volt-e a katargate-nek.
Emberi jogi civil szervezetek és más politikai csoportok szerint a DROI munkájának leállítása súlyos hiba lenne.
Annyi biztos, hogy a DROI elnöke, Maria Arena ellen ugyan még nem emeltek vádat a botrány miatt, ám azt tudni lehet, hogy szoros kapcsolatban áll Panzerivel, és az asszisztensénél, Donatella Rostagnon irodájában is razziázott a rendőrség. A belga hatóságok emellett több számítógépet is lefoglaltak a DROI titkárságvezetőjének, Mychelle Rieu parlamenti tisztviselőnek az irodájában. A botrány kirobbanásakor Arena egy kör-e-mailben közölte, hogy nem elnököl a DROI ülésein, ameddig a botrányt teljesen fel nem tárják. Az Európai Néppárt azt követeli az EP elnökétől, Roberta Metsolától, hogy hivatalosan is függessze fel Arenát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.