Észak-Korea szerdán lőtt ki egy szilárd tüzelésű interkontinentális ballisztikus rakétát. A tesztre néhány nappal azután került sor, hogy Phenjan a közeli vizek felett elrepülő amerikai felderítőgépek megsemmisítésével fenyegetőzött.
A rakétatesztet számos kísérlet előzte meg. Észak-Korea ballisztikusrakéta-tesztjei aggodalomra adnak okot az ellenfeleinek, hiszen egy fejlett ICBM akár az Egyesült Államok nagyvárosait is elérheti. A Fehér Ház szerint a kilövések destabilizálják a térség biztonsági helyzetét – írta meg a CNN.
Kisida Fumio japán miniszterelnök a NATO vilniusi csúcstalálkozóján elfogadhatatlannak nevezte Észak-Korea folyamatos rakétatesztjeit. Szerinte Phenjan nemcsak a régió, hanem az egész világ biztonságát veszélyezteti.
Az észak-koreai híradások szerint a szerdán fellőtt rakéta egy Hwasong-18-as szilárd tüzelésű ICBM volt. Ilyen fegyvert utoljára áprilisban tesztelt az ország. Kim Dzsongun akkor arról beszélt, hogy a Hwasong-18 olyan erőteljes stratégiai fegyver, amely biztosítja országa számára a nukleáris csapásmérő képességet.
A szerdán kilőtt rakéta körülbelül 1000 kilométert repült, 74 percig volt a levegőben.
Ez valamivel jobb eredmény, mint a korábbi teszteknél, de még nem nagy előrelépés Észak-Korea számára.
Mi az a szilárd üzemanyag, és miért rendkívül fontos a nukleáris hadviselésben?Észak-Korea gőzerővel dolgozik a Hwaszong-18 interkontinentális ballisztikus rakéta kifejlesztésén, ami már egy szilárd hajtóanyaggal rendelkező fegyver lesz. A szilárd üzemanyagok legcélszerűbb felhasználási területe az atomfegyverrel felszerelt rakéták esetében van. Szakértők szerint, ha Phenjannak sikerül kifejlesztenie a szilárdüzemanyag-technológiát, akkor radikálisan megnő a nukleáris hadereje. |
A Hwasong-17 egy folyékony tüzelésű ICBM, amelyet 2022-ben mutattak be Észak-Koreában. Az ország ekkor több mint 4 év után hajtott végre nagy hatótávolságú rakétatesztet. A folyékony tüzelésű rakéták technológiája viszonylag egyszerűbb, így ezek a tesztek gyorsabban haladtak.
A Hwasong-18 viszont már szilárd tüzelésű rakéta, amely sokkal veszélyesebb a folyékony verziónál. A szilárd tüzelőanyagot hosszú távon lehet a rakétákban tárolni, így egy esetleges kilövési parancs esetén percek alatt indítható a fegyver. Egy folyékony tüzelésű rakéta esetében akár órákba is telhet, mire feltöltik üzemanyaggal, így pedig az ellenfélnek rengeteg ideje van a támadásra.
A szilárd tüzelésű ICBM-ek stabilabbak és könnyebben bevethetők, és a szállításuk is sokkal egyszerűbb.
Szakértők szerint az, hogy egy év alatt Észak-Korea képes volt átállni a Hwasong-17-tesztekről a 18-as modellre, azt sugallja, hogy az ország rakétaprogramja gyors ütemben fejlődik.
A folyamatos tesztek segítenek Phenjannak, hogy kifejleszthesse a tökéletes ICBM fegyverét.
Egy interkontinentális ballisztikus rakétával elméletileg Észak-Korea területéről csapást lehetne mérni az Egyesült Államok teljes szárazföldjére. A kérdés már csak az, hogy a Phenjani rakéták képesek-e nukleáris robbanófej szállítására. A legutóbbi teszt során a rakéta 74 percig repült, de azt nem tudni, hogy milyen rakománnyal volt felszerelve. A robbanófejtől függően sokat változhat az ICBM hatótávolsága. Észak-Koreának a valódi fenyegetéshez olyan nukleáris robbanófejet kell kifejlesztenie, amely kibírja a Föld légkörébe történő visszatérést anélkül, hogy már a levegőben felrobbanna.
Dél-koreai szakértők szerint a phenjani Hwasong-18-as rakéta nagyjából 15 ezer kilométeres hatótávolsággal rendelkezhet. Arra azonban nem látnak jelet, hogy Észak-Koreának sikerült kifejlesztenie az ehhez a rakétatípushoz szükséges robbanófejeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.