BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnyílt Magyarország első immerzív, digitális művészeti kiállítóhelye

A Szakralitás X Digitális művészet című kiállítással nyitott Budapesten állandó kiállítóteret az első immerzív művészettel foglalkozó alkotócsapat. A Cinema Mystica a Párisi Udvarban nyitotta meg kapuit.

Az új médiumokat felvonultató galéria első kiállítása egy érzékszervi utazás, amely 21 egyedi installáción vezet végig. 2023 júliusától digitális alkotások, immerzív vetített terek, 3D nyomtatott szobrok, interaktív élmények és rövidfilmek várják a látogatókat a Párisi Udvarban. A kiállítás alkotói újragondolták a művészet és a technológia kapcsolatát, létrehozva egy páratlan audiovizuális élményt, amely egyedülálló a hazai művészeti palettán. A Cinema Mystica célkitűzése szerint a kiállítóhely félévente új kiállítással jelentkezik, így mutatva be a hazai és a kelet-közép-európai térség újmédia-alkotóit az itthoni közönségnek.

Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin
Fotó: Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

A több mint húsz interaktív digitális művészeti installációt 1200 négyzetméteren mutatják be, ott, ahol korábban a Hologram Galéria működött.

Az immerzió belemerülést jelent: a kiállítás összefüggésében ez bejárható vagy körbejárható tereket, objektumokat és ezek sorozatát jelenti, ahol a képi- és a hangélmény 360 fokos, háromdimenziós. Az immerzív élmény során a néző a műalkotás aktív vagy passzív részesévé válik, ezzel átlépve a klasszikus művészet által évezredek óta meghúzott határokat. Az immerzív kiállítások most Európa szerte a legkorszerűbb és leginkább érdeklődést generáló vállalkozások.

A kiállítóhely művészeti vezetője Vigh Dávid, a Global Illumination alkotói közösség vezetője. „A Cinema Mystica univerzum a fény, a hang és a művészet birodalma. Egy érzékszervi utazás, amely számos egyedi újmédia-installáción vezet végig. A kiállítóterek átalakulnak misztikus világokká, ahol elmosódnak a határok a valóság és a vízió között. Egy játék ez, amelyben olyan kozmikus tereket hozunk létre, ahova néző meghívót kapott, beléphet, és részesévé válhat a varázslatnak” – nyilatkozta Vigh Dávid, kurátor, művészeti vezető.

Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin
Fotó: Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

A 2023-as nyitókiállítás a szakralitás és a digitális művészet kapcsolatát helyezi fókuszba. Lehet a digitális művészet vizionárius? Közvetíthet szakrális tartalmakat? A technológia válhat-e alázatossá egy magasabb rendű cél érdekében? Hogyan alkalmazható a mesterséges intelligencia a transzformatív tartalmak gyártásban?

A Cinema Mystica művészei között hazai és külföldi alkotók egyaránt szerepelnek, többségükben a Global Illumination alkotói közösség tagjai, amely egy szabadúszókból álló kreatív műhely, ahol hasonló érdeklődésű, de különböző skillsettel rendelkező művészek energiái adódnak össze. A kollektíva formátum lehetőséget ad arra, hogy az egyéni kereteket túlszárnyalva komplex, ugyanakkor egyedi alkotásokat hozzanak létre. A GI-portfólió a nagy léptékű mapping projektektől a szcenikai terveken, digitális műalkotásokon át a kísérleti rövidfilmekig igen változatos.

„A kiállításhoz 85 projektort, öt kilométer kábelt, csúcstechnológiájú médiaszervereket, érzékelőket és speciális hangszórókat, rezonátorokat használunk. Talán a legkomplexebb installáció a fő attrakció: a The Garden, ahol 17 projektor vetíti a teret, infravörös kamerák szolgálnak szenzorként, a padló interaktív, a tér közepén pedig egy LED-es fényinstalláció, egy életfa található. Hang, fény és vetítés tökéletes szinkronban. Emellett az Aedan címmel látható lesz egy ChatGPT-alapú, interaktív multimédia-installáció. Az installáció a mesterséges intelligencia és az emberi kreativitás interakcióját járja körbe. Belépve a szobor érzékelő zónájába, egy mikrofonon keresztül bármit kérdezhetünk az entitástól. A szoborra mappelt képek az eredeti pixelhalmazból kiindulva, a néző szöveges promtjaiból hoznak létre a mesterséges intelligencia által generált tartalmakat” – ismertette Vigh Dávid.

A Cinema Mystica egyedülálló művészeti projekt, nemcsak Magyarországon, de a kelet-közép-európai térségben is.

A hasonló tematikájú immerzív digitális művészeti kiállítások, mint a TeamLab (Dark Matter Berlin és Superblue Miami), az Atelier Des Lumiéres (Párizs), az NXT Museum Amsterdam és a Luminarium (USA) nagy sikerrel futnak szerte a világban, és egyre nagyobb teret hódítanak.

Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin
Fotó: Cinema Mystica / Vigh-Hidegh Katalin

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.