A londoni miniszterelnöki hivatal szerdai tájékoztatása szerint hosszú távú biztonsági garanciákról szóló deklarációt készít elő Ukrajna számára a hét vezető ipari hatalom alkotta csoport (G7). A Downing Street bejelentette azt is, hogy Nagy-Britannia további hadfelszerelést ad át Ukrajnának.
A közlemény szerint a G7-országok közös nyilatkozata körvonalazza, hogy
a szövetségesek milyen támogatást nyújtanak Ukrajnának bármilyen jövőbeni támadás elrettentéséhez, valamint visszaveréséhez.
A dokumentumokat várhatóan a jelenleg zajló vilniusi NATO-csúcstalálkozó egyik kapcsolódó eseményeként írják alá. A Downing Street hangsúlyozza: most először nyújt ennyi ország együtt, ilyen jellegű átfogó, hosszú távra szóló biztonsági garanciákat egy másik államnak.
A tájékoztatás szerint a közös G7-deklaráció hosszú távú, kétoldalú biztonsági kötelezettségvállalásokat tartalmaz, annak érdekében, hogy Ukrajna meg tudja védeni területi szuverenitását „most és a jövőben egyaránt”.
Majd egyszer NATO-tag lehet Ukrajna, Zelenszkij csalódottA vilniusi NATO-csúcs résztvevői ugyan nem hívták meg Ukrajnát a szervezetbe, de többéves támogatási programról határoztak, illetve létrehozzák a NATO–Ukrajna-tanácsot is, egy olyan fórumot a háborúval kapcsolatos konzultációkra és döntéshozatalra, amelyben egyenrangúan vesznek részt a felek. |
A deklaráció elfogadása után a partnerországok további védelmi felszereléseket szállítanak Ukrajnának, kiterjesztik és felgyorsítják a hírszerzési információk cseréjét, erősítik a kiber- és hibrid fenyegetések elleni védelemhez nyújtott támogatásukat, kiterjesztik a kiképzési programokat és a hadgyakorlatokat, emellett hozzájárulnak az ukrán ipar fejlesztéséhez – közölte szerdai nyilatkozatában a brit miniszterelnöki hivatal.
A Downing Street szóvivője szerint a G7-deklaráció aláírói „megfelelő időben” ismertetik a hosszú távú kötelezettségvállalások részleteit.
Rishi Sunak brit miniszterelnök a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott:
Soha nem szabad megengedni az Ukrajnában történtek megismétlődését, és a G7-deklaráció megerősíti az aláírók elkötelezettségét annak biztosítására, hogy Ukrajna soha többé ne legyen sebezhető az orosz invázióhoz mérhető brutalitással szemben.
Sunak szerint a szövetségesek „erőteljes üzenetet” küldenek Vlagyimir Putyin orosz elnöknek azzal, hogy segítik Ukrajna előrehaladását „a NATO-tagság felé vezető úton”, és ezt a támogatást formális két- és többoldalú egyezményekkel egészítik ki.
A Downing Street tájékoztatása szerint a brit kormányfő úgy tartja, hogy a NATO és Ukrajna fegyveres erői közötti együttműködési képesség felé tett határozott ukrán lépések, valamint Kijev reformkészsége révén Ukrajna „máris közelít ahhoz pillanathoz, amikor elfoglalhatja az őt megillető helyet a szövetségen belül”.
Rishi Sunak szerint
mindez szükségtelenné teszi az ukrán NATO-csatlakozás előtti tagsági cselekvési tervet (Membership Action Plan – MAP), és így Ukrajna a háború lezárása után még gyorsabban tud majd csatlakozni a NATO-hoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.