Öt hónapos küldetésének teljesítése után kedden hazatért a Földre a kínai Sencsou–16 űrmisszió háromfős legénysége.
A három kínai űrhajós, tajkonauta, Csing Haj-peng, Csu Jang-csu valamint Kuj Haj-csao május végén érkezett a Tienkung (Mennyei Palota) űrállomásra. A Sencsou–16 hazatérő űrkapszulája a Góbi sivatagban, a Csiucsüan űrkikötőben landolt. A tajkonauták érkezését élőben közvetítette a kínai állami televízió.
A küldetés vezetője, Csing Haj-peng elmondta, hogy
a misszió sikeres volt, jól érezték magukat az űrállomáson, és munkájukat hibátlanul, hatékonyan végezték el.
Az űrhajósok 154 napig keringtek az űrállomással az orbitális pályán, hetven kísérletet végeztek el, űrsétát tettek, és előadást is tartottak az űrállomáson.
Óriási tudományos vállalkozásba kezdett KínaKína nemcsak a Földön kívülre küldene embereket, hanem a bolygónk legmélyére is lefúrna. Az ország tudósai történelmi léptékű, 10 kilométeres lyuk fúrásába kezdtek kutatási célból. |
A hazatérő legénységet az október 26-án útnak indult Sencsou–17 küldetés három űrhajósa váltotta fel. A hat hónapig tartó misszió vezetője a 48 éves Tang Hong-po, a légierő egykori pilótája, a legénységének másik két tagja a 33 éves Tang Seng-csie és a 35 éves Csiang Hszin-lin.
Ez volt a második legénységváltás az állomás idei teljes üzembe helyezése óta, és 2023-ban a tizenkettedik kínai űrmisszió.
A kínai űrprogramban fontos szerepet játszik a holdraszállás.
Az első, kínai űrhajósok által végrehajtott holdraszállását 2030-ra tervezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.