Reitman – aki egyebek között a Szellemirtók-sorozat, az Ikrek vagy az Ovizsaru rendezője – 2022-ben hunyt el Kaliforniában, 75 éves korában. Műgyűjteményének egy részét, Ivan és Genevieve Reitman: Egy élet képekben címmel november 9-én, a Christie’s-nél értékesítik. Az este legnagyobb durranása Picasso 1934-ben, Marie-Thérèse Walterről készített portréja, Femme endormie címmel és 25–35 millió dolláros becsértékkel.
Reitman gyűjteményéből összesen tíz alkotás kerül piacra, a másik kilenc mű az európai avantgárd, az absztrakt expresszionizmus és a kortárs klasszikusok mestereitől származik, azaz Mark Rothko, Willem de Kooning, Jean Dubuffet, Loie Hollowell, Brice Marden, Richard Diebenkorn, Agnes Martin, Joan Snyder és Saul Steinberg alkotásai. Az aukciósház közlése szerint a következő szezonokban is érkeznek még további művek a filmes hagyatékából.
Összességében a gyűjtemény bevétele várhatóan meghaladhatja a 60 millió dollárt.
„A gyűjtemény tükrözi, hogy Reitman mindig a humort, a szellemességet és az optimizmust kereste” – mondta Johanna Flaum, a Christie’s 20. és 21. századi művészetért felelős alelnöke az Artnetnek.
Reitmant az 1980-as évek közepén mutatták be egy műkereskedőnek, Arne Glimchernek, a Pace Gallery alapítójának. Glimcher először a nyolcvanas évek New York-i művészeti világában játszódó film,
a Törvényszéki héják szakértője volt,
végül társproducere is lett, és a rendezővel életre szóló barátságot kötöttek. Reitmant ekkoriban kezdte érdekelni a képzőművészet, és a műgyűjtés, 2022 elején bekövetkezett haláláig aktívan vásárolt műalkotásokat a háború utáni modernektől a kortársakig.
A Szellemirtók egyik jelenete a Rockefeller Centerben játszódik, amely jelenleg a Christie's New York-i főhadiszállásának ad otthont,
és itt tartják azt az aukciót is, amelytől azt remélik, hogy Reitman filmjeinek köszönhetően egy új vásárlói réteget vonz be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.