A kínai Csengtuban található sci-fi-múzeum ötletét tavaly annak érdekében jelentették be, hogy a 2023-as Worldcon néven is ismert sci-fi-világtalálkozónak legyen a helyszíne. A lélegzetelállító Chengdu Science Fiction Múzeum 635 070 négyzetméternyi területet foglal magába, és az elmúlt napokban több száz résztvevő látogathatta már meg egy interaktív bemutató keretében.
Ez nem valósulhatott volna meg az új eszközök nélkül
– fogalmazott Satoshi Ohashi, a Zaha Hadid Architects (ZHA ) projektigazgatója a CNN-nek. A köztudottan innovatív technológiákkal dolgozó cég csúcstechnológiás szoftverekre támaszkodott – beleértve a digitális modellezési elemzést is – a múzeum megalkotásában.
Szinte elképesztő, de az építkezés mindössze két héttel azután kezdődött, hogy a ZHA megnyerte a projektet.
„A sci-fi mindig is nagyon fontos inspirációs forrást jelentett a terveinkhez” – mondta el Paulo Flores, a ZHA másik projektigazgatója. Az aszimmetrikus hétágú csillag formájú épület azt a benyomást kelti, mintha a vízen úszna. „Csak sokszög-modellező szoftverrel tudunk ilyen típusú geometriákat létrehozni” – magyarázta Flores, aki elmondta azt is, hogy a szoftver segítségével az időjárási és környezeti adatok elemzésével alakították ki a múzeum tetejét és lejtését, hogy az épület alkalmazkodjon a környezeti hatásokhoz.
A sci-fi-múzeum belső terében kiterjedt kiállítási galériák, konferenciatermek, többfunkciós terem, kávézók és egyéb helyiségek is megtalálhatók. A múzeum egy másik különlegessége az időalagútnak nevezett multimédiás folyosó, amely a komplexum különböző részeit köti össze. Integrálták a zöldtechnológiát, hogy minimalizálják az épület működési költségeit: kiterjedt napelemrendszert építettek ki, a tetőablakok és a padlótól a mennyezetig érő ablakok pedig csökkentik a mesterséges fény felhasználásának szükségét.
A már több mint 20 millió lakosnak otthont adó – és egyre növekvő – Csengtu az elmúlt néhány évtizedben gyorsan kinőtte magát. Az év elején a város az első helyen állt Kína első számú városai listáján, amely a metropoliszokat a lakosság életmódja, a kereskedelmi lehetőségek és a közlekedés alapján sorolja be.
A sci-fi-múzeum az úgynevezett jövő városa fejlesztési terv részeként valósult meg. A Chengdu Future Science and Technology City néven ismert 4,6 négyzetkilométeres terület több új egyetemnek, laboratóriumnak és irodának ad otthont.
Ohashi kifejtette, hogy a gazdasági növekedés része a tudományra és a technológiára irányuló figyelem, és ennek integrálása történik meg Csengtu városában. Kína több milliárd dolláros sci-fi-ipara a kiadói munkákat és filmkiadásokat is magában foglalja Csengtuval a középpontjában, ahol megszületett a Science Fiction World is, a világ egyik legolvasottabb sci-fi-magazinja, amelyet 1979-ben alapítottak.
A sci-fi-múzeum az ütemterv szerint nyílt meg, ahol először ad otthont Kínában a Worldconnak, és csak másodjára Ázsiában. Dave McCarty, a Worldcon alelnöke és az esemény szervezője a múzeumot
a legjobb létesítménynek nevezte, amelyben a Worldconnak valaha is otthont adtak
„Ez a dedikált tér csodálatos otthont jelent a sci-fi számára” – tette hozzá McCarty. A 81. Worldcon megrendezésére tett sikeres pályázattal Ohashi azt reméli, hogy az új múzeum és rendezvénytér „ikonikus mérföldkővé válhat, amely sci-fi ipart képviselheti”, és ápolja a virágzó „jövő városa” ambícióit. „Most már azt mondhatjuk, hogy Kína sci-fi központja” – fogalmazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.