Rishi Sunak brit miniszterelnök hadjáratot hirdetett a dohányzás ellen. Betiltják az Egyesült Királyságban az eldobható vape-eket, valamint a 2009. január 1-jén vagy azután születettek számára tilos lesz dohányterméket árusítani.
Az Egyesült Királyságban hatalmas üzletté nőtte ki magát az égésmentes dohánytermékek piaca. Ebbe a kategóriába tartoznak például a hevítéses alapú termékek, a nikotinpárnák vagy a vape-ek. Az országban számos olyan üzlet van, ahol különböző égésmentes dohánytermékeket lehet vásárolni.
A vape egy elektromos cigaretta, amely ízesített nikotinos folyadékkal van töltve. Ezt a folyadékot az eszközbe épített kicsi akkumulátor hevíti fel, a használó pedig ezt az ízesített gőzt szívja be. Eldobható vape-márka például az Elf Bar. Ezek a termékek Magyarországon már régóta be vannak tiltva.
A vape-eknek amellett, hogy ízesítettek, a csomagolásuk is színes és feltűnő, könnyen vonzóvá válnak a kiskorúak számára.
Az országban egyre több gyerek jut hozzá ezekhez a termékekhez, és szokik így rá a dohányzásra. Annak érdekében, hogy megszülethessen a füstmentes generáció, Rishi Sunak miniszterelnök kemény korlátozásokat vezet be – írta meg a Sky News.
Minden szülő és tanár tudja, hogy mennyire aggasztó a gyerekek körében terjedő vaping (a vape-fogyasztást kifejező ige az angolban), ezért cselekednünk kell
– mondta hétfőn Sunak. Hozzátette, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen hatásai vannak az eldobható vape-ek hosszú távú fogyasztásának, ráadásul a nikotin miatt a termék rendkívül addiktív. Emellett a miniszterelnök azt is elismerte, hogy a vape-ek segíthetnek a dohányosoknak a cigarettáról történő leszokásban, viszont a gyerekek miatt fel kell lépni a termék ellen.
Bátor lépésekre van szükség az eldobható vape-ekkel szemben, mivel egyre jobban terjednek a gyerekek körében. Az ízeket korlátozni kell, a csomagolások egységesítésére van szükség és az üzletekben szabályozni kell a felhalmozható mennyiséget
– mondta a miniszterelnök.
A vape-ekkel szembeni fellépésnél fontosabb intézkedés a füstmentes generáció megalapozása. Sunak intézkedése megtiltaná, hogy a 2009. január 1-jén vagy azután születettek dohányterméket vásároljanak, így papíron megakadályozzák, hogy a fiatalok valaha rászokjanak a dohányzásra.
Ez a döntés tartós örökséget hagy majd maga után
– mondta Sunak.
A dohányzás továbbra is az egyik leggyakoribb megelőzhető halálok az Egyesült Királyságban. Nagyjából minden negyedik rákos megbetegedés a dohányzásra vezethető vissza, évente 80 ezer ember életét követeli. Arról folyamatos viták zajlanak, hogy a vape kevésbé káros-e, mint a dohányzás. Sok szakértő szerint az égetett dohánytermékek esetében az égéstermék tartalmazza a legtöbb káros anyagot. Ezzel szemben a vape ellenzői azzal kampányolnak, hogy bár égésterméket nem tartalmaz a vape, a hosszú távú hatásairól egyelőre fogalmunk sincsen.
Rishi Sunak nem önállóan hirdetett hadjáratot a dohányzás ellen. Egy tavalyi felmérésben a szülők, tanárok és egészségügyi szakemberek 70 százaléka mondta azt, hogy egyet ért a vape-ek szigorúbb szabályozásával. Az elmúlt évben az Egyesült Királyságban megháromszorozódott azoknak a gyerekeknek a száma, akik vape-et használnak. Sunak szabályozása szerint, ahol kiskorúak számára értékesítenek vape-et, ott az állam 2500 fontos bírsága mellett az önkormányzat is büntethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.