BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A denevérekben előforduló vírusokat kezdik kutatni a Pécsi Tudományegyetemen

A OneBat program keretében vizsgálják a denevérekben előforduló vírusokat a Pécsi Tudományegyetemen. A kutatók elmondták, hogy a denevérek az egyik legváltozatosabb emlőscsoport, melyek rengeteg különböző vírust hordoznak. A program segíthet az új típusú vírusok elleni küzdelemben.

Európai denevérekben előforduló vírusok kutatására indított nemzetközi programban vesznek részt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény. Azt írták, hogy az egyetemen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból elnyert 127 millió forintos támogatással indítja el a denevérekben található vírusok vizsgálatával kapcsolatos, OneBAT néven ismert projektet.

OneBat
Pécsi Tudományegyetem
A denevérekben előforduló vírusokat kezdik kutatni a Pécsi Tudományegyetemen / Fotó: Pécsi Tudományegyetem / Facebook

Kifejtették: 

a denevéreké az egyik legváltozatosabb emlőscsoport, nagyon fontos részei a természetes ökológiai rendszereknek. Megfigyelésük során kiderült, hogy számos olyan vírust hordoznak, amely kiváló modell lehet a különböző zoonotikus, vagyis állatról emberre terjedő vírusok elleni küzdelemben, és fontos információkhoz juttathatják a kutatókat a járványok elleni felkészüléshez.

A 13 nemzetközi partner összefogásával megvalósuló program célja az európai denevérekben előforduló vírusok vizsgálata, ökológusok, virológusok és modellezők tudományágakon átívelő konzorciumának segítségével.

Magyar virológus az egyik legveszélyesebb betegségről: ehhez képest a Covid enyhe másnaposság

Kemenesi Gábor virológus a világ legveszélyesebb vírusaival birkózik denevérek között, vagy szúnyogokat vizsgál, hogy ha újra beüt a baj, az emberiség lépéselőnyből indulhasson. A 24.hu-nak adott interjúból idézünk.

A kutatók szeretnék feltárni a természetes vírusgazdák, valamint az alkalmi gazdaszervezetek, a kórokozók és a környezet közötti összetett kölcsönhatásokat, amelyek meghatározzák a fertőző betegségek felbukkanását.

A projektből származó konkrét információkon túlmenően 

a OneBAT program megvalósítása során olyan innovatív módszerek és eljárások kifejlesztése a cél, amelyekkel lehetővé válik az új fertőző betegségek gyors megismerése és az ellenük való védekezés kidolgozása.

A kutatásba bevont állatok szerológiai és molekuláris biológiai vizsgálatára szolgáló rapid protokollok kifejlesztésén túl Európa-szerte harmonizált, hosszú távú betegségökológiai felmérések is zajlanak.

A OneBAT programban vevőantennákat is telepítenek Európa több országában, így Magyarországon is, ezek segítenek a repülő állatok viselkedésének, vonulásának vizsgálatában, hozzájárulva az egyre ritkuló és szigorú természetvédelmi oltalom alatt álló denevérek védelméhez is – olvasható a PTE közleményében.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.