Egy montenegrói és egy horvát állampolgárságú férfit vett őrizetbe a Budapesti Rendőr-főkapitányság alig fél nappal azután, hogy a két elkövető egy autóval tolatott bele az Andrássy úti Louis Vuitton-bolt kirakatába.
A két férfi táskákat, napszemüvegeket és öveket lopott el több tízmillió forint értékben. A hétfői bejelentés szerint a lopott tárgyak nagy részét megtalálták és lefoglalták.
A rablás híre hamar bejárta a magyar sajtót, és sokan
a gazdasági válság jeleit is vélték felfedezni a rablás mögött – az Egyesült Államokban és a Nyugat-Európában valóban az elmúlt időszakban egyre jellemzőbb a luxusboltok kifosztása –, azonban az Andrássy úton történő rablások nem most lettek jellemzőek.
A Louis Vuitton az első luxusmárka, amely üzletet nyitott az Andrássy úton még 2006-ban, később megnyitotta üzletét a Burberry, a Gucci, az Armani és a Cavalli is – bár az utóbbi kettő már évekkel ezelőtt bezárt. Sőt, nemcsak luxusruhaboltokat nyitottak meg a Világörökség részének számító sugárúton, hanem számos egyéb felsőkategóriás üzletben is lehet vásárolni. Több esetben is ezek a boltok estek áldozatául az elmúlt évek brutális támadásainak.
Az Andrássy út 31. alatt lévő Vertu Boutique nevű luxustelefonokat árusító üzletet 2011-ben nyitották meg. A luxusóraboltot 2013-ban rabolták ki fényes nappal. Két elkövető az üzlet eladóját összekötözték, és brutálisan megverték. A biztonsági kamerák felvételei szerint oroszul beszéltek a bűnözők, másfél órán át tartottak terepszemlét a boltban, mielőtt az eladónak estek és teljesen kirámolták az üzletet. Az összevert, 26 éves férfit a váltótársa találta meg. A férfit életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba.
Összesen 25 darab Vertu márkájú mobiltelefont raboltak el, mintegy 50 millió forint értékben.
Az egyik beszámoló szerint azonban a rablás során az akkumulátorok és töltők a raktárban maradtak, és ilyen különleges készülékekhez pedig szinte lehetetlen illegálisan beszerezni a kiegészítőket. A Vertu luxustelefonokat és luxusórákat több országban is árulják, a magyarországi boltot 2015-ben zárták be végleg. A luxusmobilok Oroszországban, Ázsiában és a Közel-Keleten fogynak a legjobban. Egy Vertu telefon ára akár 12 millió forint is lehet. Az angol gyártású Vertu a Nokia tulajdonában volt, de 2012-ben eladták az EQT VI nevű magántőke-alapú cégnek.
Szintén egy luxusóraboltot raboltak ki 2014-ben az Andrássy úton: két eladót és egy biztonsági őrt vertek meg és bilincseltek meg Hublot üzletében.
A négy elkövető több mint 110 millió forint értékben 29 darab órát szedett össze, majd gyalog távoztak az üzletből.
A biztonsági őr nyolc napon túl gyógyuló életveszélyes sérüléseket szenvedett. A rablók nem viseltek maszkot.
A nemzetközi együttműködés eredményeként azonosították a feltételezett elkövetőket: hét év után két elkövetőt elfogtak külföldön. A nyomozás szálai Svájcba, Oroszországba és Csehországba vezettek. A másik kettő elkövetőt még mindig keresik. Idén a sajtó beszámolt róla, hogy enyhítették az egyik elkövető büntetését, a férfi a bíróságon azt mondta, hogy megbánta a rablást. Kilenc évet kell börtönben töltenie, a társa hat és fél éves fegyházbüntetésén nem változtattak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.