BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Súlyos megállapítást tettek: már az anyatejben is megtalálhatók a mikroműanyagok

Miközben a PET-palackok mindössze 9 százalékát hasznosítják újra, a műanyagszennyezés számos ártalommal jár. Ma már ott tartunk, hogy a mikroműanyagok a még meg sem születetteket is veszélyeztetik.

A mikroszkópikus méretű műanyagok a méhlepényen keresztül a babába is juthatnak, de azokat az anyatejből is kimutatták már. Ráadásul a mikroműanyagok allergiát okozhatnak a születendő gyereknél, de akár az édesanyánál is.

Close-up,Of,Micro,Plastic,Particles,On,The,Fingers,Under,A
Fotó: Shutterstock

A Tények Zeke Helga klinikai genetikussal beszélt a mikroműanyagok veszélyeiről, aki várandóssága alatt, tanulmányokban találkozott először a mikroműanyagokkal.

Mindenhol ott vannak a mikroműanyagok

Elmondása szerint a PET-palackkal a legnagyobb probléma, a beoldódási jelenségek. A mikroműanyagok bekerülnek kimutatottan mostnmár a műanyag ételtárolók, PET-palackok és mindenféle egyéb műanyag edényből a benne tárolt folyékony vagy szilárd élelmiszerekbe.

Zeke Helga azt is elárulta a Tényeknek, hogy az üdítős PET-palackok 9 százalékát hasznosítják csak újra. Az orvos szerint mikroműanyag az egy jelentős fizikai stresszt jelent magának a sejtnek. Ezen felül

különböző anyagcsere-folyamataiban a sejtnek nagyon jelentős károsodást, úgynevezett oxidatív stresszt tud létrehozni, így gyulladásos folyamatok jönnek létre.

Ez az immunrendszer reakciója a káros ingerekre, ami segít megvédeni a szervezetet a baktériumoktól és a vírusoktól. 

Rengeteg káros hatása van a mikroműanyagnak

A gyulladás, ha meggyógyul felszívódik, viszont állandósulhat a betegség, ha nem tud kitisztulni a szervezetből a mikroszkópikus műanyag.

A mikroműanyagok ugyanis felületükön különböző mérgező káros anyagokat, toxinokat, antibiotikumokat tudnak megkötni, ami a sejtekbe kerülve azok halálával járhat.

Azonban a műanyag szinte kikerülhetetlen az életünkben, mint Zeke Helga mondja: 

Elmegyünk a műanyag hűtőig, ahonnan előveszük a műanyagba csomagolt felvágottat. Leöblítjük egy műanyagos ásványvízzel és akkor megetetjük a gyerekeinket műanyag kanállal.

Nem csoda hát, hogy összesen 8 milliárd tonna műanyagot gyártottak már. A doktornő szerint azonban mi is tehetünk a műanyagszenyezés ellen, ha inkább fémdobozos üdítőitalt vásárlunk vagy épp fémdobozba csomagoljuk az ételeinket.

Zeke Helga a kismamáknak is adott egy jó tanácsot:

„Ez a várandósság alatt nem játék! A placentán, a méhlepényen keresztül átjuthatnak a műanyagok a fejlődő magzati szervezetbe. Nem jó, hogy ha jelen vannak ott ezek az anyagok.”

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.