A robotok valójában már az élet számos területén jelen vannak, ám bizonyos feladatok továbbra is kihívást jelentenek számukra, aminek az egyik oka az érzékelés, a tapintás hiánya. Ezen szeretne változtatni egy skót cég, a Touchlab Robotics az általa fejlesztett elektronikus bőr segítségével.
A vállalat különböző felületekre nyomtat szenzorokat, melyekkel beboríthatók a robotok, segítve ezzel azt is, hogy a gépek képesek legyenek törékeny vagy épp könnyen összenyomódó dolgok kezelésére is, kevésbé legyenek ügyetlenek, köszönhetően a tapintásuknak. Zaki Hussein, a cég alapítója és vezérigazgatója a BBC-nek adott interjúban felhívta a figyelmet, hogy szinte minden élőlény érzékelésében fontos szerepet játszik a tapintás, ez vezetett az elektronikus bőr megalkotásának gondolatához is. Mint mondta úgy véli, hogy
emiatt vezethet hamarosan a tapintás hiánya ahhoz a szűk keresztmetszethez, amely gátolja a robotok fejlődését.
A tapintás érzékelésben betöltött nagy szerepe ellenére a területet a robotika eddig elhanyagolta, ami hozzájárul ahhoz, hogy a legtöbb robot ügyetlen. Az elektronikus bőr azonban lehetővé teszi a robotok számára, hogy különböző tárgyakkal finomabban, gyengédebben lépjenek kapcsolatba, az ütközések és más károk okozásának kisebb veszélyével.
A cég egészségügyi célú robotokkal kísérletezik, és az érzeteket akár vissza is tudja küldeni különböző interfészek segítségével. A cég mos a Valkky nevű robottal kísérletezik a finn kórházakban, melyeknek csak az ujjvégei kaptak elektronikus bőrt egyelőre. A robotokat a nővérek virtuális headset és hagyományos kontroller vagy érzékelővel ellátott kesztyű segítségével tudják irányítani.
A robot képes ételt és gyógyszert vinni a betegeknek, de akár méréseket is el tud végezni. A robot kapott lézerszenzorokat távolságmérésre és 360 fokos kamerát is, tehát érzékelése korántsem csak az elektronikus bőr nyújtotta tapintásból áll. Sőt
hőkamerája akár a beteg hőmérsékletét is le tudja mérni.
A robot tevékenysége során összegyűjtött adatok és gépi tanulás segítségével az eszköz idővel a nővérek egyes feladatainak automatizálására is alkalmas lehet. Idővel pedig a mesterséges intelligencia segítségével a robot akár a betegek mozgatására vagy épp katéterek cseréjére is képes lehet. Ehhez azonban nem elegendő pusztán a kamerák használata, az érzékelés más formáira, így a tapintásra is szükség van. Idővel a cég az egész robotot befedné elektronikus bőrrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.