A tudósok kulcsfontosságú DNS-felfedezést tettek, amely segíthet meggyógyítani az egyik legalattomosabb és leghalálosabb rákbetegséget, a hasnyálmirigyrákot. Egy brit és amerikai kutatócsoport ugyanis rájött, hogy a hasnyálmirigyrák képes leállítani az egyik legfontosabb gén molekuláit, ami miatt a kór rohamosan terjedhet a szervezetben – derült ki egy tanulmányból, amit a Gastro Hep Advances folyóiratban közöltek és a The Guardian szemlézett.
A szakértők a kutatás során egészséges és hasnyálmirigyrákos szövetmintákat elemeztek, és
azt találták, hogy a hasnyálmirigyrák egy DNS-metilációnak nevezett folyamatot váltott ki, amelynek következtében a HNF4A gén molekulái kikapcsolnak. Ez pedig a hasnyálmirigyrák agresszív terjedéséhez vezet, ami miatt a betegek túlélési aránya erősen lecsökken.
A HNF4A gén kulcsfontosságú az emberi egészség szempontjából, mert segíti a test számos szervének megfelelő működését.
A projektben a University of Nottingham, a Stanford University, a University of California és a Los Angeles-i Cedars-Sinai orvosi központ vett részt.
A hasnyálmirigyrák világszerte a 12. leggyakoribb daganatos betegség, évente több mint félmillió embernél diagnosztizálják. A rák leggyakoribb formái közül ennél a legrosszabb a túlélési arány.
Chris Macdonald, a tanulmányt finanszírozó Pancreatic Cancer UK kutatási vezetője felhívta a figyelmet, hogy az emberiségnek nagy szüksége van a hatékonyabb kezelésekre. A hasnyálmirigyrákot többségében késői stádiumban diagnosztizálják, 80 százalékát csak a betegség elterjedése után, amikor már nem operálható. Az első tünetek sokszor a kór előrehaladott állapotában jelentkeznek.
Ekkor azonban már a kezelések hatásossága kicsi, és a betegek több mint fele a diagnózist követő három hónapon belül meghal.
„A hasnyálmirigyrák túlélési aránya a legalacsonyabb a 20 leggyakoribb rák közül. Az öt éven túli túlélési arány nagyon keveset javult az utóbbi időszakban, ezért rendkívül fontos, hogy új módszereket találjunk a betegség, a terjedése és az agresszivitásának a megértésére – magyarázta Maria Hatziapostolou, a Nottingham Trent University kutatója.
Ilyen kórban hunyt el Alan Rickman, John Hurt és Patrick Swayze színész, valamint Steve Jobs, az Apple alapítója.
Ijesztő ellenfél a hasnyálmirigyrák, de valamelyest javulnak az esélyekA Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikája Magyarországon a legnagyobb, hasnyálmirigybetegeket ellátó központ, amely nemcsak újszerű módszerekkel küzd a betegség ellen, hanem figyelemfelkeltő és tájékoztatókampányokkal is. Mivel a hasnyálmirigyrák az egyik leggonoszabb ellenség, a legfontosabb a megelőzés és a szűrés. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.