BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alzheimer-kór elleni gyógyszer hoznak forgalomba a britek

Forgalomba kerül a Leqembi nevű gyógyszer Nagy-Britanniában. A készítményt az Alzheimer-kór kezelésére használják.

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) engedélyezte csütörtökön az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló Leqembi nevű gyógyszer forgalomba hozatalát. A hatóság közleményében hangsúlyozta, hogy a Leqembi az első ilyen jellegű szer, amelyet Nagy-Britanniában engedélyeztettek, s amely „igazoltan hatásos a betegség súlyosbodásának lelassításában”.

Female,Nurse,In,White,Coat,Use,Syringe,Makes,Injection,To
Alzheimer-kór
Gyógyszert dobnak piacra az Alzheimer-kór kezelésére / Fotó: Shutterstock

A gyógyszert azonban nem a brit állami egészségügyi szolgálaton (NHS) keresztül fogják forgalmazni, mert az illetékes pénzügyi felügyelet nagyon drágának tartja a készítményt. 

A lecanemab nevű hatóanyag előnyei „egyszerűen túl elenyészők ahhoz, hogy igazolni lehessen az NHS számára felmerülő jelentős költségeket” – ismertette Egészség és Ápolás Kiválóságáért Nemzeti Intézet (NICE).

A Leqembi mindenekelőtt olyan pácienseken hivatott segíteni, akiknél az Alzheimer-kór még nincs előrehaladott stádiumban. A gyógyszert kéthetente kell intravénásan beadni, és egy béta-amiloid nevű protein blokkolására irányul, amely lerakódásokat okoz az Alzheimer-kórban szenvedő betegek agyában. A készítmény ugyan nem képes kigyógyítani a pácienseket, azonban képes lelassítani a demencia súlyosbodását.

A gyógyszert tavaly engedélyeztették az Egyesült Államokban. Ott a szer páciensenként mintegy 26 ezer dollárba (9 millió forint) kerül évente. Szakemberek és jótékonysági szervezetek is arra hívják fel a figyelmet, hogy a lecanemab az első olyan elismert hatóanyag, amely a betegséggel kezdeti fázisban veszi fel a küzdelmet, ahelyett, hogy csak a tüneteket kezelné.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a Leqembi engedélyeztetését július végén tagadta meg. Indoklása szerint a gyógyszer ugyan hatásos, de „a megfigyelt hatás a szellemi leépülés lassításában nem képes ellensúlyozni a súlyos mellékhatások kockázatát”. Az EMA szerint főleg agyvérzések veszélye áll fenn.

A brit hatóság ezzel összefüggésben közölte, hogy az agyvérzés kockázata leginkább csak bizonyos genetikai adottságokkal rendelkező személyeknél áll fenn. Ez a diagnózisok 15 százalékát érinti. Ezen személyi kör számára a gyógyszert nem lehet felírni.

Alzheimer-kór: komoly áttörést ért el egy japán gyógyszergyártó

Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb fajtája, a betegség idővel, nem egyenletes tempóban rosszabbodik. Az Alzheimer-kórban szenvedő beteg agyában fehérjelerakódások, úgynevezett plakkok keletkeznek. Ezek megzavarják az idegsejtek működését, ez pedig a sejtek pusztulásához vezet, az agy lassan zsugorodik, a romlás visszafordíthatatlanná válik. A japán Eisai gyógyszergyártó fejlesztése ígéretes eredményeket mutat, még ha nem is gyógyítja meg a betegséget.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.