A gazdagok, vagyis a havonta egymillió dollár fölött keresők a nagyvárosi életet részesítik előnyben – derült ki a Knight Frank ingatlantanácsadó jelentéséből. Az adataik szerint a gazdagok 83 százaléka nagyvárosban keres magának ingatlant, a maradék 17 százalék pedig a vidéki, üdülő övezeteket keresi.
Az ingatlantanácsadó felmérésében 700 európai és amerikai vagyonos személy vett részt. A Knight Frank az európai életmódfigyelő-index összeállításakor a megkérdezetteknek az egyes városok olyan tulajdonságait kellett értékelniük, mint a gazdaság, az életminőség, a környezet, az infrastruktúra, a mobilitás és a lakosság.
A listavezető Párizs esetében a gazdaságot és a lakosságot jelölték meg a válaszadók, mint vonzó tulajdonságokat – írta a CNBC. Kiemelték a jó egyetemeket, a városban jelen levő vállalatokat, valamint a kultúrát. A korábbi években rendre London számított a szupergazdagok kedvenc városának, idén ugyanakkor – meglepetésre – az első ötbe sem fért be. Anglia fővárosa a hetedik helyre csúszott.
Jelenleg sokkal több gazdag tervezi a költözést, ráadásul ilyenkor nemcsak települést, hanem országot is szoktak váltani. A migrációs trendeket nyomon követő tanácsadó cég, a Henley & Partners szerint az idei évben rekordszámú, 128 ezer milliomos vált lakóhelyet, miközben tavaly 120 ezerre becsülték ezt a számot. A Knight Frank kiemelte, hogy az ultragazdagok 19 százaléka, vagyis a legalább 30 millió dolláros vagyonnal rendelkezők nemcsak másik országba költöznének az idén, hanem új állampolgárságot is szereznének.
A hatalmas nettó vagyonnal rendelkezők elsősorban a biztonságot és a diszkréciót veszik figyelembe, amikor új otthont választanak, ezeket követi az adózás, az oktatás és a foglalkoztatás.
Az 1950-es években, illetve később a 2000-es évek elején rendkívül sok vagyonos ember költözött az Egyesült Királyságba. Európából, Afrikából, Ázsiából és a Közel-Keletről egyaránt érkeztek a gazdagok, hogy Londonban telepedjenek le. A Brexit viszont sokat rontott a város vonzerején, illetve a kedvező adózási szabályok eltörlése is elüldözte a vagyonosokat. Korábban a külföldi állampolgároknak nem kellett adózniuk az Egyesült Királyságban a nemzetközi jövedelmük után, ami végső soron a legvonzóbb tulajdonsága volt Londonnak a milliárdosok szemében.
A UBS Global Wealth Report jelentése szerint
2028-ig 17 százalékkal fog csökkenni az Egyesült Királyságban élő milliomsok száma.
A magyar milliárdosok csak itthon szupergazdagok, a régióban már nem számít rendkívülinek a vagyonuk. A probléma az, hogy a rendszerváltás utáni gazdasági konjunktúrára alapozva Magyarország vagyonos rétegének Csehországhoz vagy Lengyelországhoz kellene közelítenie, ehelyett azonban Romániával versenyeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.