Egy nemzetközi kutatócsoport – amelynek tagja és egyben a projekt ötletgazdája a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont vezető munkatársa, Stephen Mojzsis professzor is – a Nap-szerű csillagok körül keringő sziklás exobolygók kémiai összetételének és légkörének vizsgálatába kezd, jobban megismerve ezáltal a saját bolygónkat is.
Az Európai Kutatási Tanács (ERC) pályázata által finanszírozott, hat éven át tartó Geoasrtonomy projekt további vezetői Fabrice Gaillard, a francia CNRS, valamint Kevin Heng, a müncheni Ludwig-Maximilians-Universitat kutatói. A célja a csillagászat, a bolygók geokémiája és az asztrofizika szakterületeinek példa nélküli ötvözésével új tudományos terület kialakítása, ezáltal pedig az exobolygók fejlődésének mélyebb megértése.
Az Európai Kutatási Tanács csaknem 4,5 milliárd forinttal támogatja a magyar vezetésű programot.
„Az öt klasszikus természettudomány (fizika, kémia, biológia, csillagászat, geológia) összefüggésében gyakran látjuk, hogy a geológia a kémiával vagy a biológiával párosul, azonban a geológia és a csillagászat összekapcsolása eddig hiányzott. A Geoasrtonomy révén végre kozmikus kontextusban vizsgálhatjuk a bolygók sziklás alapjait, ezáltal jobban megérthetjük saját bolygónkat is” – mondta Mojzsis professzor a projekt kapcsán.
A közlemény szerint
a sikert a három vezető kutató kiemelkedő szakértelme biztosítja.
A Geoasrtonomy nemcsak a tudományos világ számára nagy jelentőségű, hanem hosszú távú céljai között szerepel egy új tudományos tananyag létrehozása, amely a fiatal kutatók képzésében is hasznosítható. Ez az oktatási kezdeményezés lehetővé teszi a jövő tudósainak, hogy összekapcsolják a földtudományokat és az asztrofizikát az exobolygók tanulmányozása során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.