Alaposan meg kellene fontolnia az Európai Uniónak a védelmi kötvények bevezetését, hogy az egyre jobban elhúzódó ukrajnai háború finanszírozását és a közös védelmi fejlesztéseket biztos, piaci alapokra lehessen helyezni – mondta Charles Michel, az Európai Tanács vezetője az Európai Védelmi Ügynökség konferenciáján.
Az uniós csúcsbürokrata kifejtette:
Az európai védelmi kiadások finanszírozása mindannyiunk közös érdeke. A védelmi kötvények bevezetése egy új eszközosztályt hozhatna létre a piacon, bevonva ezzel a folyamatba a lakossági befektetőket is.
Michel javaslata ugyan jó eséllyel megoldaná az európai közösség tőkebevonási nehézségeit a védelmi kiadások növelésének kielégítésével kapcsolatosan, ugyanakkor a Covid-válságot követő, hatalmas közös hitelfelvétel után egyes tagállamok szinte biztosan vonakodnának ismét ilyen mértékben elköteleződni.
Ugyanezen a konferencián az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen is a védelmi kiadások finanszírozásának mielőbbi felpörgetése mellett szólalt fel. Von der Leyen szerint „most már igazán ideje lenne előrelépni” ezen a téren, a bizottság vezetője pedig a célok mielőbbi elérése érdekében akár az Európai Befektetési Bankon (EBB) keresztül is támogatná a kiadások fedezését.
Azt is vizsgáljuk, hogyan lehetne fenntartható befektetéseken keresztül mielőbb elősegíteni a megemelkedő védelmi kiadások fedezését
– tette hozzá Von der Leyen.
Már Ursula von der Leyen szerint is meg kell szűrni a migránsokat – képzett munkaerőre van szükségAz Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerint az embercsempészet esetében fontos a megelőzés és az, hogy olyan legális lehetőségeket kínáljanak az országok, amelyek kedvezőbbek a bevándorlóknak. |
A német politikusnő javaslatát minden bizonnyal jelentős tagállami támogatás övezné: egyes EU-tagok, például Franciaország már korábban is felvetette az EBB jelenlétének növelését a szegmensben, a pénzintézet vezetése azonban mindeddig vonakodott belefolyni a folyamatokba, mivel tart tőle, hogy a háború áttételes támogatásával veszélybe kerülne a környezettudatos befektetők (ESG) körében betöltött, előkelő pozíciója.
Az EBB ugyan már jelenleg is befektet bizonyos védelmi célokba, a közvetlen katonai vonatkozású ügyeket viszont tudatosan kerüli, ezen politikáját pedig csak a 27 EU-tagállam egyöntetű jóváhagyásával lehetne megváltoztatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.