Becslések szerint megközelítette az ezermilliárd forintot tavaly az építőipari feketemunkák értéke, hiszen
20-25 százalékra taksálják az ágazatban adóelkerüléssel szerzett jövedelmek arányát
– tájékoztatta a Világgazdaságot Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. A szövetségi vezetőt az építőipar kifehérítését célzó online kasszarendszer bevezetésének tervéről kérdeztük, amelyről lapunknak mint lehetséges és szükséges lépésről nyilatkozott Scheer Sándor, a Market Zrt. vezérigazgatója, aki a Magyar Nemzeti Bank Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testületének (LITT) is az elnöke.
A gazdaság egyik hajtóereje volt tavaly a szektor, a bővülés az idén is folytatódhat.
Scheer úgy fogalmazott, hogy a túlfűtött építőiparban sok az új vállalkozó, az ügyeskedő, akik azért okoznak gondot, mert éppen az lenne az érdek, hogy szabályozottabb legyen az egész iparág. A szakember szerint a fehérítés érdekében jó lenne egy olyan online kassza az építőiparban, amilyen a kereskedelemben vagy a vendéglátásban már van. A Világgazdaság értesülései szerint a másutt bevált módszer javaslatként azóta a LITT ülésén is előkerült, de hogy történt-e ennél több is, arról nem kaptunk információt a Pénzügyminisztériumtól.
Az ÉVOSZ elnöke szerint a feketegazdaság felszámolása hatalmas feladat az elaprózott építőipari cégstruktúra miatt: csaknem százezer mikro- és kisvállalkozóra kellene üvegzsebet varrni. A nagyvállalatokat látja az adóhatóság, a kis cégek, köztük a lakossági megrendelésre dolgozók körében viszont szerény a számlaadási hajlandóság. A megrendelőknek az alacsony ár a fontos, nem a megbízott csapat adófizetési morálja. Számítások szerint a lakásépítés-, -felújítás területén csak az idén körülbelül 400 milliárd forintot nem lát a költségvetés.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.