Példaként emelte ki a devizaválságot, mely szemléletesen bizonyította, hogy a nemzetgazdaság egészére nemcsak az veszélyes, ha az államadósság vagy az önkormányzati alrendszer adóssága éri el a kritikus szintet, hanem az is ugyanilyen kockázatokat hordoz, ha a lakosság kergeti magát adósságspirálba.
Mint mondta: a legtöbb hitelminősítő egy ország besorolása során a lakosság pénzügyi állapotát is kockázatnak értékeli, a vissza nem fizetett hitelek, vagy akár a ki nem fizetett rezsiszámlák aránya ugyanis makrogazdasági kockázatokat is hordoz. A fogyasztási és személyi hitelek világában ezért elengedhetetlen a lakosság körében a fogyasztásokhoz kapcsolódó tudatosság erősítése.
Domokos László szerint ezt leginkább a prompt fogyasztási hozzáállás segítheti elő, vagyis akkor történjen csak fogyasztás, ha az szükséges és indokolt. Ez egyrészt pazarlásmentes költést tesz lehetővé, másrészt megszüntetheti a fogyasztási és személyi hitelek okozta pénzügyi kiszolgáltatottságot is.
Hozzátette: ezt a fajta hozzáállást támogatják a fogyasztóvédelmi eszközök is, melyek szintén arra ösztönöznek, hogy rögtön használjuk a megvásárolt termékeket. Törekedni kell továbbá arra is, hogy a hitelfelvétel kizárólag befektetési jellegű, megtérülő, rezsicsökkentő legyen, mindehhez azonban mindenekelőtt a lakosság fogyasztási tudatosságának átalakulása szükséges. A történelmi múltunkból hozott felhalmozó fogyasztási szemléletet összeegyeztetni a napjainkban elérhető bőséggel csak pénzügyi tudatossággal lehet – hívta fel a figyelmet az elnök.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.