Miközben néhány éve még 30 százalékkal kevesebb vagyonőr volt a szükségesnél,
a járványhelyzet következtében az aktív állomány mintegy 60 százaléka veszítheti el a munkáját
– erről a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) elnöke beszélt a Világgazdaságnak. Fialka György elmondta, hogy a statisztika 93 ezer olyan személyt tart nyilván, aki rendelkezik érvényes vagyonőri igazolvánnyal. Közülük mintegy 60 ezren dolgoznak ténylegesen a szakmában. Ezt az állományt hozzávetőleg ötezer vállalkozás foglalkoztatja. Ebből 2800 vagyonvédelmi cég legalább tíz főnek ad munkát, további 2200 kisebb társaság pedig egy-két bejelentett dolgozóval működik.
Csakhogy az őrző-védő társaságok tevékenysége gyakorlatilag megszűnt, miután a vendéglátóipari, a szállodai és a szórakoztatóipari egységek működését, valamint a rendezvények zömét felfüggesztették. Márpedig a vállalkozások fő profilja éppen ezeknek a biztosítása volt. Egyedül a budapesti, erzsébetvárosi Gozsdu-udvar bezárásával száznál is több biztonsági őr vesztette el az állását, de a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér forgalmának esése is nagyszámú elbocsátással járt. A vagyonvédelemben dolgozók – gyakran ide sorolandók a portások és a diszpécserek is, mert a munkakörükben átfedés van a biztonságiakéval – helyzete azért is különösen rossz, mert a szegmens átlagos bérszínvonala alacsony, vagyis feltehetően nincsenek nagyobb tartalékaik.
Az állami szektorban és a közbeszerzésekben kötelezően előírt bruttó órabér 2400 forint, Fialka György azonban jelezte, hogy ebből ténylegesen bruttó 1600-1800 forint kerül a vagyonőrökhöz.
A magánszférában a díjak az árverseny miatt még nyomottabbak, és nem ritka az ezer forint körüli bruttó órabér sem.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.