Mintegy 1618 ezer tonna műanyag alapanyagot állítottak elő 2018-ban Magyarországon, közel 3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Mindez értékben 14,6 százalékos bővülést jelent – a Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) szaklapja, a Polimerek Magazin friss száma szerint. A 355 cég bevonásával készült éves jelentésből kiderül, hogy az elmúlt év a nagyobb, nemzetközi hátterű vállalatok, főleg a csomagolóanyag- és az alkatrészgyártók számára erőteljes növekedést hozott, de volt példa vállalkozások bezárására is. A bővülés hátterében a hulladékok újrahasznosítása is állhat.
Az elmúlt időszakban legdinamikusabban a fröccsöntött termékek, elsősorban a nagy értékű műszaki cikkek és az autóalkatrészek gyártása bővült, mégpedig 3,1 százalékkal, kicsit elmaradva a 2017-es növekedéstől.
Még így is erre a szegmensre jut az összes feldolgozás 31,5 százaléka.
Felemás képet mutat az üreges testek előállítása. A 2,5 literes palackok gyártása 1,7 százalékkal esett, az ennél nagyobbaké 12,3 százalékkal nőtt. A fogyasztói igényekhez igazodva rendkívüli tempóban bővül a polietilén-tereftalát (PET) feldolgozása is, az év végére elérte a 110,8 ezer tonnát, ez 86,5 százalékos ugrás a 2010-es adathoz képest. A PET aránya a hazai összes felhasználásban 10,7 százalék volt, 1,4 százalékkal nagyobb a világátlagnál. A PET döntő többségéből Magyarországon üdítőital, ásványvíz, olaj, ecet, bor, sör, valamint gyógyszerek, étrend-kiegészítők és háztartási vegyszerek palackja készül. A PET-fólia gyártásába több cég is belevágott, tavalyi együttes termelésük 17,1 ezer tonna volt, míg az öt évvel ezelőtti csupán 1,3 ezer tonna.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.