Tavaly egész évben 86,6 milliárd forint beruházási támogatást osztott szét a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) hazai székhelyű – ám zömében külföldi gyökerű – termelő, szolgáltató cégek beruházásaira, ezzel 8761 új munkahely létrejöttét támogatta. Az idei első négy hónapban – bár még nem ért véget az április – már 43,3 milliárd forintnyi támogatás kifizetéséről szerződött a minisztérium – vagyis a tavalyi támogatások felét már elköltötte.
Az idei szerződésekkel mindössze 3079 új munkahely létrejöttét támogatják az adófizetők, vagyis míg tavaly az egy munkahelyre jutó támogatás 9,88 millió forint volt, az idén már 14 millió forint.
A növekedést azonban nem a betelepülő, hanem a hazai cégeknek nyújtott támogatások húzzák:
mind összegében, mind az egy munkahelyre jutó támogatásban messze-messze kiemelkedik a listából a Mol Petrolkémia Zrt. tiszaújvárosi, világszínvonalú poliolüzeme, amelynek építését a magyar állam 11,6 milliárd forinttal támogatta.
Mivel az új üzem a magas fokú automatizáltsága miatt mindössze 172 új munkahelyet teremt, az egy főre jutó támogatás 67,9 millió forint, ami minden bizonnyal rekordérték az egyedi kormánydöntéssel adott EKD-támogatások történetében.
Összegében némileg átlag feletti, 1,7 milliárd forintos támogatást kapott a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Pick Szeged Zrt. új szalámiüzemének létesítésére, ám az alacsony munkahelyteremtő képesség miatt az egy munkahelyre jutó támogatás itt is 33,1 millió forintra jön ki.
A teljes cikk a Világgazadaság hetfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.