A koronavírus-járvány második hulláma miatt a hektikus finanszírozástól tartanak a legjobban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott fogorvosok, mivel szeptembertől visszatért az egészségbiztosító a teljesítményalapú finanszírozáshoz – mondta a Világgazdaságnak Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke. A fogorvosok többsége szerint az átalányfinanszírozás fenntartása lenne megnyugtató a második hullám alatt is. Nagy Ákos hangsúlyozta:
a járvány első hulláma után a betegek száma körülbelül a harmadára esett az alapellátó fogászati rendelőkben a szigorú egészségügyi szabályrendszer miatt.
A NEAK publikus adatai szerint tavaly júniushoz képest idén 47 százalékos, júliusban pedig 67 százalékos kihasználtsággal dolgoztak a NEAK-fogászatok, bár augusztusra a betegszám tovább emelkedett. A MOK alelnöke szerint a NEAK-nak felül kellene vizsgálnia korábbi döntését, ezzel kapcsolatos javaslatát elküldte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi).
Az Emmi a járványidőszakban az egészségügyi ellátások mutatóit és az egészségügyi szolgáltatók helyzetét folyamatosan figyelemmel kíséri – válaszolta a Világgazdaságnak a szaktárca. Az átlagfinanszírozás esetleges visszaállításáról és ennek részleteiről a járványhelyzet alakulásának függvényében, minden releváns körülmény figyelembevételével születik majd döntés. Hozzátették: a NEAK-hoz csak néhány jelzés érkezett az átlagfinanszírozás miatt.
Nagy Ákos szerint a jelenlegi fogászati protokoll és a teljesítményrendszer nincs összehangolva, két beteg között ugyanis 15 perces szünetet kell tartani a rendelőben, de ez a szünet a teljesítményrendszerben nem jelenik meg. Ha a szolgáltató erre a negyedórára valós teljesítményt jelent a NEAK-nak, akkor protokollt szeg, ha pedig fiktívet, akkor költségvetési csalást követ el. Ráadásul ebből a teljesítményalapú finanszírozásból kell fizetniük a védőfelszerelések utánpótlását is a praxisoknak. Nagy Ákos példaként említette, hogy
a heti 30 órában rendelő vegyes fogászatok átlagfinanszírozása 1,2 millió forint, ez csökkenhet akár 700 ezer forintra az orvos hibáján kívüli okból, de felugorhat akár kétmillióra is.
A NEAK-finanszírozott fogorvosi praxisok száma Magyarországon 2800-ra tehető, ebből 300 betöltetlen, szeptember 1-jétől újabb kilenc praxis szűnt meg. Emiatt 850 ezer ember fogászati ellátása nincs biztosítva.
Nehézségekkel kell szembenézniük az iskolai fogászati szűréseket végző fogorvosoknak is, hiszen a tanév első félévében a csoportos vizsgálatok elmaradnak, így jelentősen csökken majd a finanszírozás – közölte Nagy Ákos. Az Emmi szerint a szűrővizsgálatokat a pandémiás időszakban egy prevencióért felelős szakember elvégezheti az iskolákban és az óvodákban is. Ezután a rendelőben csak a kiszűrt gyermekek jelennek meg, így a napi hatórás, heti ötnapos munkahéten az elvégzett szűrővizsgálatok és gyermekfogászati beavatkozások lejelenthetők a NEAK-nak a teljesítményfinanszírozás keretében.
A MOK szerint a szülők figyelmét fel kell hívni, hogy időpont-egyeztetéssel a fogászatok egyénileg is fogadják a gyerekeket. A rendszeres fogászati ellenőrzés azért fontos, mert a nemzetközi DMF-T index szerint – amely a maradandó fogak állapotát tükrözi – a magyar 12 éves gyerekeknek két-három lyukas, hiányzó vagy tömött foguk van, ezzel Európában a rosszabb fogazatúak közé tartoznak. Nyugat-Európában a DMF-T index egy körül alakul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.