Ha az idén az átlagos 1000 milliárd forint feletti forgalomnak csak 40 százaléka realizálódik a rendezvényszervezés piacán, az már jó hír – erről a Magyarországi Rendezvényszervezők Szövetségének (Maresz) elnöke beszélt a Világgazdaságnak. Ganczer Gábor – aki a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója is – elmondta, hogy
a teljes ágazat (beleértve a partnerszolgáltatásokat, mint például a hangtechnika, világítás, standépítés, catering stb.) 600 milliárd forintot közelítő kiesését az magyarázza, hogy a veszélyhelyzet márciusi kihirdetésekor azonnal leállt a rendezvényszervezés, a korlátozások pedig ezen a területen maradnak a legtovább érvényben.
A Maresz elnökének értelmezése szerint az a kormányzati könnyítés, amely júniustól engedélyezi a kétszáz fős esküvők megtartását, logikusan vonatkozhat más, hasonló létszámú rendezvényekre is. Ha ez helytálló, akkor nem elhanyagolható előrelépésről van szó, hiszen elindulhatnak a tréningek, kisebb szemináriumok, csapatépítők, és ezek az események sok cégnek adnak munkát.
A rendezvényszervezés mintegy százezer embert foglalkoztat. Az elbocsátások és a céges bedőlések is megkezdődtek, de ezek egyelőre nem tömegesek.
A vállalkozások jellemzően kivárnak a leépítésekkel, már csak azért is, mert a hatékony újraindulás egyik előfeltétele éppen a szakképzett munkaerő. Az állami támogatásokat a többség valamilyen formában fel tudja használni, de a járulékkedvezmény lehetőségén a Maresz tagságának mintegy harmada kívül esik, mivel a tevékenységi körüket meghatározó TEÁOR-szám nem szerepel a szabályozásban.
Lobbizunk a járulékkedvezmény kibővítéséért és a júniusi dátum jövő februárig, de legalább december végéig történő meghosszabbításáért
– mondta. Ezenkívül kezdeményezték a hitelmoratórium további egy évre szóló prolongálását, valamint a 96 százalékos reprezentációs adó eltörlését.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.