A legutóbbi mérések szerint kontinensünk közel hárommillió tonna kávét importál uniós határokon kívülről – 10 százalékkal többet, mint tíz évvel ezelőtt.
A hárommillió tonnányi behozott kávé értéke megközelítőleg 7 milliárd euró.
A legtöbb Brazíliából érkezik, ez 915 ezer tonnát jelent, s az EU-s import 31 százalékát teszi ki. A második legnagyobb exportőr az unió számára Vietnam, 728 ezer tonnányi (25 százalék) termékkel. Dobogós még Kolumbia 193 ezer tonnával (7 százalék), majd Honduras, India és Indonézia következik.
Látható tehát, hogy a világ legnagyobb exportőrei Latin-Amerikában találhatók, nem csoda, hogy a kávétermés növelése érdekében az iparág a kistermelők ösztönzésére helyezi a hangsúlyt a térségben. Ez viszonylag nehezen megy, ugyanis a nemzetközi kávészervezet adatai szerint világszerte csökken a kávétermés, a kereslet viszont emelkedik.
Már vannak bizonyítékok a klímaváltozás következményeire
– közölte korábban az ICO elnöke Néstor Osorio. A szervezet szerint a hőmérséklet emelkedése hamarosan odáig vezethet, hogy a termelés nem lesz képes kielégíteni a kávé iránt jelentkező keresletet.
Az Európába beérkező kávé legnagyobb részben Németországban landol. A németek elképesztő mennyiséget rendelnek, az uniós rendelések 37 százalékát ők használják fel – ez 1,1 millió tonnát jelent. A nagy kávézó hírében álló olaszokat csak a második helyen találjuk, 560 ezer tonnával (19 százalék) – meglepő módon csak fele annyit fogyasztanak, mint a németek. A harmadik belgákat (9 százalék) a spanyolok (8 százalék) és a franciák követik (6 százalék).
Korábbi felmérések szerint Európában az egy főre jutó kávéfogyasztás tekintetében Hollandia, majd a skandináv országok vezetnek.
Annak ellenére, hogy Magyarország felnőtt lakosságának 70 százaléka rendszeres kávéfogyasztó, és túlzás nélkül mondhatjuk, hogy már minden sarkon kávézó van, az igazi kávé „nagyhatalmakhoz” képest a kanyarban sem vagyunk.
Az UBS felmérése nemrégiben azt is kiderítette, hogy hol a legdrágább és a legolcsóbb a kávé a világon. Eszerint Katar fővárosában, Dohában számít igazán nagy kiadásnak a népszerű nedű kortyolgatása, 6,4 dollárt (1 728 forint) kell fizetni, míg a legolcsóbban, 0,62 dollárért (167 forint) a nigériai Lagosban juthatnak hozzá az Americanóhoz.
A magyar kávérajongók nem igazán panaszkodhatnak, hiszen a ranglistán az 54. helyen állunk 2,24 dolláros árral, ami a mai napi árfolyam szerint 630 forintot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.