Ha beigazolódik, hogy a BKV csökkenteni tervezi a 3-as metró akadálymentesítésére szánt forrásokat, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) eljárást kezdeményez a Fővárosi Önkormányzattal szemben az egyenlő bánásmód megsértése miatt – mondta a Világgazdaságnak Kovács Ágnes, a szövetség elnöke.
A MEOSZ az ügyben hivatalos levélben fordul tájékoztatásért Karácsony Gergely főpolgármesterhez, és a válasz függvényében döntenek arról, hogy bejelentést tesznek-e az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalánál.
Az eset előzménye, hogy lapunk megírta: miután az M3-as vonal rekonstrukciójának középső szakaszán az alagúti munkálatok 9,5 milliárd forinttal drágultak, a BKV új költségtervet készített, amelyben az egyes részfeladatokra szánt források átcsoportosításával teremtené elő a pluszpénzt. Egyebek mellett
több mint egymilliárd forintot vonna el öt aluljáró akadálymentesítésének finanszírozásából.
Ezzel olyan mértékben csökkenti a megállókhoz kapcsolódó aluljárók akadálymentesítésére megítélt tételt, amelyből már nem lehet az akadálymentesítési vállalásokat teljesíteni. A MEOSZ elnöke jelezte, hogy erről az elképzelésről csak a Világgazdaság cikkéből értesültek.
Kovács Ágnes rámutatott, hogy a fővárosi szándék több szempontból is problémás. Nemcsak a vonatkozó ENSZ-egyezménnyel, hanem azokkal a jogszabályokkal is szembemegy, amelyek szerint sem hazai, sem pedig uniós forrást
nem lehet úgy beruházásokra költeni, hogy az ne garantálná mindenkinek az ezekhez való hozzáférést.
Ráadásul az elvonás a Fővárosi Közgyűlés által hozott határozatokkal is ellentétes.
Először még 2018 tavaszán Tarlós István előző városvezető állapodott meg a MEOSZ-szal a 3-as metró teljes akadálymentesítéséről. Ebben azt is rögzítették a felek, hogy a szövetség bevonása nélkül nem lehet módosítani az akadálymentesítéshez kapcsolódó vállalásokon, sem ezek pénzügyi feltételein. Mikor tavaly nyáron a sajtóban megjelent, hogy az M3-as projekt megugró költségeit részben az akadálymentesítés visszavágásával spórolt pénzből fedezné Budapest, a MEOSZ közleményben tiltakozott. Ennek hatására a már Karácsony Gergely vezette közgyűlés ismét határozatba foglalta, hogy biztosítja a szükséges forrásokat.
Tehát már két közgyűlési döntésünk is van, ráadásul a főpolgármester 2020 októberében levélben is kifejezte, hogy nélkülünk nem változtatnak a 3-as metró akadálymentesítési koncepcióján. Ehhez képest most megint ez merült fel.
A MEOSZ-szal kötött megállapodás azért is fontos, mert ez volt az egyik feltétele az M3-as projekt uniós támogatási szerződésének. Ha ez sérül, az forrásvesztési kockázattal jár a támogatási és projektcélok nem teljesülése miatt. A MEOSZ egyébként nem először alkalmazná a jogi eljárás eszközét eredményesen a fővárossal szemben. Annak idején a Tarlós Istvánnal kialakított egyezség is azután jött létre, hogy a szövetség az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult. „Az akkori városvezetés hozzáállása olyan pozitív fordulatot vett, amely végül egy példaértékű precedens megszületéséhez vezetett az akadálymentesítés kérdésében, amelyet a Karácsony Gergely vezette fővárosnak is be kell tartania” – jegyezte meg Kovács Ágnes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.