BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Építeni nem lesz olcsóbb

A kereslet dinamikusan nő, a cégek több mint felénél a kapacitáshoz mérten 80 százalék feletti az év közepén lekötött rendelésállomány.

Idén is elkészült az építőipari konjunktúráról a felmérés, amelyet 400 építési vállalkozás megkérdezésével állított össze a szakmai szövetség. Az ágazati helyzet értékeléséről Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Világgazdaságnak elmondta, a kereslet dinamikusan nő, a cégek több mint felénél a kapacitáshoz mérten 80 százalék feletti vagy a kapacitásaikat máris meghaladó az év közepén lekötött rendelésállomány. Mindezek eredménye is, hogy a korábbi évekkel ellentétben mára a vállalkozások kétharmadánál eléri vagy meghaladja az inflációt az árbevétel-arányos jövedelmezőség, ami ágazaton belül viszont nagy szóródást mutat.

A cégvezetők kétharmada szerint a második fél évben a jövedelmezőség tovább javulhat, és a szerződésállomány volumene is tovább nő

– olvasható ki a konjunktúrafelmérésből. A konjunktúrát teljes egészében mégsem tudják kihasználni a piaci szereplők, mert a bővülést nehezíti a szakemberhiány és a kapacitás korszerűtlensége. Az elaprózott cégstruktúra nem változott, noha ez a hatékonyság javulását gátolja, miként az is, hogy a foglalkoztatottak között lényegesen nagyobb a segédmunkások aránya, mint korábban.

Fotó: VG / Vémi Zoltán

Az ÉVOSZ szerint az építőipari vállalkozások nem készültek fel a növekvő kereslet kielégítésére, ezért nehezebb kivitelezőt találni, a határidők kitolódnak, és az árváltozások is súlyos feszültséget keltenek a piacon – sommázzák a felmérés készítői. A helyzetértékelés szerint mindeközben a fizetőképes kereslet minden alágazatban jelentősen bővült, a cégek nagy értékű szerződéseket tudtak kötni az elmúlt hónapokban. Koji László rámutatott, hogy

a lakásépítés és a lakásfelújítás továbbra is kis szelete az ágazatnak, noha a kormányzati intézkedések hatására növekedett, de még mindig csak az összes teljesítmény 18 százalékát teszi ki.

Ez pedig konkrétan a fele az Európai Unió 28 országában az idén átlagosan 36 százalék körül várható szintnek. Az ágazati szereplők szerint az 5 százalékos újlakás-áfakulcs 2019. december 31. utáni visszaemelése 27 százalékra a lakásépítési piacot összességében negatívan fogja befolyásolni – közölte az ÉVOSZ.

Az áfaváltozás közelgő határidejének hatása máris látható, a lakásépítők sietősen igyekeznek teljesíteni vállalásaikat, miközben arra lehet számítani, hogy a megrendelői hajlandóságot hamarosan visszaveti a hátralévő idő rövidsége, ami a most induló projektek befejezéséhez a kedvezményes áfa időszakában már kevés lehet. Egyre többen a lakásépítés támogatását, ösztönzését célzó kormányzati intézkedések bejelentésére várnak.

Az építési piacon tapasztalható áremelkedéseknek nincs végük

– vélik a megkérdezettek –, noha ezek az árváltozások már fenyegető kockázatot jelentenek a kivitelezés során a többi alágazatban is.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.