Bár az előző hónaphoz, júniushoz képest 3,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene, összességében tovább csökkent az ágazat teljesítménye a tavalyi magas bázishoz viszonyítva a KSH keddi gyorsjelentése szerint. 2020 júliusában az építőipari termelés a nyers adatok szerint 21 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől, miután mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületeké 18,8, az egyéb építményeké 22,9 százalékkal. A koronavírus okozta járvány miatti gazdasági folyamatok hatása júliusban az építőipar egészére nézve jelentős volt – olvasható a jelentés összegzésében.
Ami tovább rontja a kilátásokat, és előrevetíti a fokozódó mértékű visszaesést, az a csökkenő rendelésállomány: a júliusban megkötött új szerződések volumene 41,5, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 38,7, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 43,6 százalékkal kisebb lett. A hónap végén érvényes megbízások volumene, a teljes szerződésállomány pedig 21 százalékkal van a tavalyi alatt.
Mindezek következtében az első fél évben 7,4 százalékkal, az első hét hónapban pedig összesítve 9,8 százalékkal marad el a termelés volumene az egy évvel korábbitól.
A helyzet szeptember közepén rosszabb, mint amit a júliusi statisztika tükröz, és még mindig csak remélni lehet, hogy az ágazat már elérte a mélypontot – kommentálta a Világgazdaságnak a KSH júliusi jelentését az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, Koji László. Mint elmondta: a Közbeszerzési Hatóságtól kért adatok szerint
az első nyolc hónapban az építési beruházási célú eredményes közbeszerzések darabszáma 57 százaléka, értékben pedig 76 százaléka a múlt évinek.
Mindezt annak eredményeként, hogy a magyar állam még tartja megrendeléseit a 2019. évi szinten, és annak hatására, hogy az önkormányzati közbeszerzési piac gyakorlatilag befagyott. Covid-hatás a versenyszféra cégeinek kivárása, az elhalasztott bővítések, beruházások mind az élelmiszeripar, gépipar és egyéb nagy ágazatok körében egyaránt. A lakossági felújítási piac pörög, de ott jellemzően nagy a szürkezóna, kevés a rálátás ágazati szinten.
Az építőipar már akkor aknamezőre lépett, amikor az egymást erősítő két beruházási ciklus, az uniós hétéves időszak vége és a magyar önkormányzati választási ciklus egyszerre ért véget, amit a pandémia tovább tetézett. Az első hét hónapban 21 százalékkal marad el a rendelésállomány az előző évitől, ami már kritikus mérték, üzletileg ezt az ágazat nem tudja kezelni, erős árverseny és létszámleépítések jöhetnek, amennyiben szeptemberben, októberben nem történik pozitív változás – jelezte az ÉVOSZ elnöke. A gazdaságvédelmi intézkedések kereslet élénkítő hatását egyelőre nem érzékeli az építőipar, amelyet – egyetlen kiemelt ágazatként – egyelőre a közvetlen támogatás sem ért el, noha 65 milliárd forintos mentőcsomagot ígért számára a kormány. Koji László szerint az ágazat idén a 4 ezer milliárd forintos éves t
Mindezekkel együtt, mivel nagyon-nagyon magas szinten pörgött az elmúlt három évben az építőipar, amely a tavalyi 4,46 ezer milliárd után 2020-ban a 4 ezer milliárd forintnyi megbízást fog teljesíteni, így húzóágazat marad, csak nem olyan lendülettel és mértékben, mint eddig. Amennyiben szeptemberben elérik a mélypontot, a termeléscsökkenés már akkor is biztosan kétszámjegyű lesz az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.