Ha újraindul a gazdaság és nem lesz negyedik hullám, visszatérhet a korábbi évekre jellemző két számjegyű, 10 százalék fölötti béremelkedési ütem
– mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
Jövőre tovább csökkennek a munkaadók terhei, a szociális hozzájárulási adó tervezett mérséklése és a szakképzési hozzájárulás kivezetése erőteljes támaszt adhat a keresetek növekedésének.
Az érdekvédelmi vezető hozzátette: a béremelkedés várhatóan nem lesz egységes, a válság sújtotta ágazatokban, így a turizmus, vendéglátás területén előálló munkaerőhiány miatt jó eséllyel elszabadulnak a fizetések, míg nehezen elinduló szektorokban, mint az alkatrészgyártás, vagy a járműipar, visszafogottabb lehet a dinamika.
A korábbi években kifejezetten erős bérfelzárkózás zajlott, a koronavírus-járvány berobbanásáig a bruttó és a nettó átlagkeresetek növekedési üteme két számjegyű volt a nemzetgazdaságban. A pandémia e tekintetben is változást hozott, 2016 óta tavaly fordult elő először, hogy nem haladta meg a 10 százalékot az dinamika.
Ezzel együtt 2021-ben várhatóan a közszférában zajló emelések határozzák meg a növekedési ütemet: az év első három hónapjában a költségvetési szférában – az állami dolgozók illetménynövelésének köszönhetően – 12,6 százalék volt a bruttó átlagkereset bővülése.
Az idén a keresetekre jelentős hatással van az infláció, emiatt a reálbérek növekedése a korábbiaknál lassabb lehet, ám az első negyedéves adatok alapján itt sem beszélhetünk erőteljes lassulásról, az év első három hónapjában a reálkeresetek 6 százalékos növekedését mérte a KSH. Perlusz László is elismerte, hogy van árnyomás a gazdaságban, amit a kőolaj világpiaci árának és a jövedéki adó emelésének tulajdonított, azonban azt is hozzátette, hogy elemzők szerint az év végére visszatérhet a 3 százalék körüli szinthez az infláció.
A VOSZ főtitkára arra is emlékeztetett, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről kötött 2016-os megállapodás erőteljes bérfelzárkózást hozott, 4 év alatt közel 40 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek.
Arra a kérdésre, hogy a kormányzat terveiről mit lehet tudni, úgy felelt, hogy a VKF-en zajló háttér beszélgetésekből az derült ki, hogy várhatóan a kabinet is erre készül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.