Jelentősen esett a diákszövetkezetek bevétele a koronavírus-járvány következtében, egyes területeken több mint 70 százalékkal csökkent a diák munkavállalók száma.
A járványban érintett szektorokban értelemszerűen diákmunka sincs, ilyenek a mozik, a vendéglátás és a turizmus
– mondta a Világgazdaságnak Majzik Nándor, a Meló-Diák Iskolaszövetkezet cégvezetője. Tapasztalatai szerint a legtöbb irodai munka esetében a diákok számára is meg tudták oldani a home office-t (otthoni munkavégzést), ott pedig még nőttek is az igények, ahol a feldolgozóipar átállt a fertőtlenítőszerek előállítására. A diákok átlagos órabére bruttó 1300–1400 forint (ebből 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetni), ami nem számít rossz fizetésnek a 926 forint minimális órabérhez képest. Az IT-s munkákkal óránként bruttó 1800–2000 forintot vagy még többet lehet keresni.
A Meló-Diáknál évente jellemzően 40 ezer diák vállal munkát országszerte, a nyári hónapokban pedig 10-15 ezer. Márciusban a munkák 70-80 százaléka teljesült az eredeti megállapodásokhoz képest, áprilisban már csak az 50-60 százaléka – tette hozzá Majzik Nándor.
A Világgazdaságnak nyilatkozó diákszövetkezetek szerint a május és a június a diákmunka-keresés csúcsidőszaka. Hozzátették, hogy az állásokra jellemzően online lehet jelentkezni, és az állásinterjúk is valamilyen IT-csatornán zajlanak. „Ha újraindul az ország működésének egésze, nyáron akkor is 20-30 százalékos visszaeséssel számolunk – mondta lapunknak Simon Balázs, a Fürge Diák Iskolaszövetkezet jogi és kommunikációs igazgatója. – Az idei áprilisi árbevételünk több mint 50 százalékkal maradt el a 2019-es azonos időszakitól.”
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.