BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százezreket kényszerített parkolópályára a járványhelyzet

Gyakorlatilag megállt az autósiskolákban az oktatás, március 18-án voltak az utolsó vizsgák, azóta senki sem szerezhetett jogosítványt.

Gyakorlatilag megállt az autósiskolákban az oktatás, március 18-án voltak az utolsó vizsgák, azóta senki sem szerezhetett jogosítványt.

Az autósiskoláknak ez nagy károkat okoz, mert amelyeknél nincs megoldva az online elméleti oktatás, azoknak szinte egyáltalán nincs bevételük, csak elvétve van egy-egy gyakorlati óra.

A kiadásaik azonban nem csökkentek, a legtöbb cég bérli az irodahelyiségét, és a tanpályák bérleti díja is állandó. A szegedi Stop Autósiskola a Világgazdaságot arról tájékoztatta, hogy már többmilliós a vesztesége. Körülbelül száz tanulója volt, amikor leállították a vizsgákat, és a gyakorlati oktatás újraindítását még nem kezdték meg. Közben többen befejezték az online elméleti képzést, és szintén a vizsgára várnak.

Az oktatók csak heti pár órát tudnak tanítani, ezért többen a teherszállításban és az árufuvarozásban vállaltak munkát
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

A budapesti Gyorsjogsi Autósiskola vezetője, Hartman Sándor lapunknak arról beszélt, hogy nagyjából a harmadára esett vissza a jelentkezők száma a veszélyhelyzet bejelentése óta: korábban átlagosan háromszáz tanuló iratkozott be az iskolába havonta, áprilisban azonban csak száz. Ők online felületen jelentkeztek, és e-learning-anyagokból készülnek. Az iskola nyolcvan oktatója csak heti pár órát tud tanítani, ezért többen átmenetileg a teherszállításban és az árufuvarozásban vállaltak munkát.

Böröcz Mátyás, a Magyar Autósiskolák Szövetségének elnöke a Világgazdaságnak elmondta: arra kérték a kormányt, hogy a gazdasági mentőcsomag taxisokra vonatkozó jogosultságait terjesszék ki az autósiskolák oktatóira is, közülük ugyanis sokan vállalkozók. Erre azonban eddig nem került sor. Az elnök szerint – főként vidéken – lassan kezd újra elindulni az élet, és a szigorú egészségügyi útmutatások mellett folytatódik a gyakorlati oktatás. Az is nehezítette az újraindulást, hogy nem lehetett tudni az első vizsgaidőpontokat, a tanulók és az oktatók nem tudták, mikorra kell felkészülniük. Az egész piac az Innovációs és Technológiai Minisztérium lépésére várt, amely tegnap délután bejelentette: május 6-tól Budapest és Pest megye kivételével újraindulhatnak az országban a közlekedési vizsgák, és az első vizsgákat már jövő hétre megszervezhetik az intézmények.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.