A pénzügyminiszter hozzátette: a magyar gazdaság ellenállóképessége megerősödött az elmúlt 10 évben, emiatt gyorsabb hazánk gazdaságának helyreállása az EU országaihoz képest.
A pénzügyminiszter jelezte, hogy a járvány előtti szint 93 százalékán állunk. A vendéglátás helyreállása is kifejezetten gyors, a nyugták alapján 2,5-3 milliárdos forgalom, ami a 2019-es teljesítményszintet jelenti.
A pénzügyminiszter 4 elemet emelt ki, amelyek húzzák a gazdaságot, ilyen a bérek, a vállalati kapacitások, a munkaerőpiac, illetve az EU transzferek. Ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy lesznek fékezőerők. Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi turizmus és az uniós kereslet is továbbra is visszafogott lehet, ahogy a hiteltörlesztési moratórium kivezetése szintén kockázati tényező.
Jövőre folytatódik a deficit lefaragása. Varga Mihály jelezte, hogy Magyarország a régiós versenytársak között nincs e tekintetben lemaradva, sőt hamarabb térhetünk vissza 3 százalékos hiányhoz, mint Szlovákia és Csehország
Nem most van az ideje, hogy a 2013 és 2020 között alkalmazott államadósság-politika most visszatérjen – figyelmeztetett a pénzügyminiszter. A 2008-as válság után is lassú helyreállás történt a gyors fiskális konszolidáció miatt. Ezt most nem javasolja a tárcavezető.
Varga Mihály kitért a globális minimumadó bevezetésének tervére. A tárcavezető szerint súlyos hiba lenne, ha kiiktatnánk az adózást a globális versenyből. A PM számításai szerint 2000-3000 olyan vállalkozás lehet, amelyet érinthet ez a döntés. A magyar kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy fennmaradjon a kedvező adózási környezet hazánkban – tette hozzá.
A válság előtt közelítettünk a teljes foglalkoztatottsághoz, sőt 80 ezer üres álláshely volt a gazdaságban. Idén májusában 90 ezer fővel kevesebb álláskeresőt tartanak nyilván, mint a tavalyi év mélypontján.
Jó okunk van arra, hogy újra visszanyerjük korábbi pozíciónkat és egy mélyen 4 százalék alatti munkanélküliség legyen Magyarországon
– fogalmazott a pénzügyminiszter
Márciusban kiugróan nőtt az ipari kibocsátás, ez jó jel – mondta a tárcavezető. Ugyanakkor hozzátette, hogy a járműipar teljesítménye elmarad a várttól. De biztató, hogy vannak más területek, mint például a vegyipar vagy elektronikai ipar, amely már meghaladja a 2019 előtti szintet.
Magyarország lehagyta a V3-ak rátáját is. Ez azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a növekedés gyorsabban tud visszaépülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.