BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Május végére lehet büdzsétervezetünk

A jövő évi költségvetés tervezete csak május végén kerülhet a parlament elé, ami kapóra jön a kormánynak a bizonytalan világgazdasági környezet miatt. Az év második felében napirendre kerülhet az idei büdzsé módosítása is, ha szükség lesz rá.

Az európai parlamenti választások miatt a tegnapi ülésnappal a magyar törvényhozás május 27-ig felfüggesztette működését, ami kapóra jön a kormánynak – ugyanis így majdnem egy hónappal elhalaszthatja a 2020-as költségvetés terveinek benyújtását. Ugyanekkor kerül a parlament elé a tavaszi adócsomag is – tudta meg a Világgazdaság.

A harmadik Orbán-kormány újítása volt a költségvetés tervezetének tavaszi benyújtása, mondván, ez a gazdaság kiszámíthatóságát szolgálja.

Varga Mihály pénzügyminiszter
Fotó: MTI / Bruzák Noémi

A korai költségvetés-készítés egyik előnye a jövő évi folyamatok tervezhetőbbé válása, a viszonylagos kiszámíthatóság, viszont ilyen­kor még nehezebb előre látni a gazdasági folyamatokat, mint a hagyományos, őszi költségvetési viták során. Addig nincs nagy baj, amíg a kockázatok felfelé mutatnak – így került tavaly a terveknél 330 milliárd forinttal több adóbevétel a büdzsébe, ám most már fordul a kocka. A világgazdaság lassul, és magyar gazdaság is túljutott a növekedési csúcsán, ezért is jöhet kapóra a kormánynak és az előterjesztő Pénzügyminisztériumnak a plusz egy hónap, a május 27-én parlament elé kerülő jövő évi büdzsé tervezete és az adócsomag így pontosabb előrejelzésekre épülhet.

A kormánynak még frissített makro­pályája sincs – ezt majd az április végére elkészítendő, az Európai Bizottságnak benyújtandó kon­­ver­gen­ciaprogram tartalmazza.

A legutóbbi, tavaly decemberi kormányzati prognózis szerint 2020-ban a gazdaság 4 százalékkal növekedhet, ennek függvényében az államháztartás hiányát az idei 1,8 százalékról a GDP 1,5 százalékára csökkentenék. A 4 százalékos kormányzati előrejelzéshez képest az MNB és a Kopint-Tárki Zrt. 3,2, a Századvég Gazdaságkutató pedig 3,5 százalékos növekedést vár 2020-ra – vagyis borítékolható, hogy a kormány is csökkenti az előrejelzését.

A teljes cikk a szerdai Világgazdaságban olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.