Megkezdődött a leépítés a központi közigazgatásban – értesült a Világgazdaság. Az előzetes értesítéseket már elkezdték átvenni a misztériumok dolgozóit. A tárcáknál köztisztviselőire két hónapos felmondási idő vonatkozik, ennek a felére fel kell menteni őket a munkavégzés alól, a másik felére csak felmenthetők.
A kormány kiemelt célja a hatékony állam, ezért évek óta több eszközzel is csökkenti a bürokráciát
– közölte lapunk érdeklődésére a Miniszterelnökségi Sajtóiroda. A cél az, hogy kizárólag annyian dolgozzanak a központi közigazgatásban, mint amennyire feltétlenül szükség van, tehát kevesebb tisztviselő legyen magasabb bérért. A minisztériumokban 2600, a háttérintézményeknél pedig további 4210 álláshely megszüntetése várható, ám jelentős a be nem töltött státuszok száma.
A gyakorlatban mind a minisztériumokból, mind a háttérintézményekből a megszüntetendő státuszok mintegy felénél bocsátanak el közigazgatási dolgozókat, ez azt jelenti, hogy 3400-3500 munkavállalónak mondanak fel. A Miniszterelnökségen a Világgazdaságnak elárulták: a leépítéssel párhuzamosan január 1-jétől a kormánytisztviselők bérének átlagosan 30 százalékos emelése várható.
A leépítés nemcsak köztisztviselőket érint, hanem például sofőröket vagy akár technikusokat is. A köztisztviselők esetében Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke a Világgazdaságnak elmondta:
információi szerint van olyan osztály, ahol a dolgozók több mint 40 százalékának megszűnik a munkaviszonya.
Összesen 6810 munkakört érint a leépítés a központi apparátusban, de ez 2600 álláshely megszüntetését érinti, a többi betöltetlen volt. A leépítés a minisztériumok mellett érinti a Magyar Államkincstárat, a nyugdíjfolyosítót, a természetvédelmi felügyelőségeket is.
Borosné jelezte: van, aki jogorvoslatot vesz igénybe, ebben segíteni fog az MKKSZ. Van egy kamara, az elnök nem kívánta nevesíteni, amely segítséget nyújt az elbocsátandóknak az elhelyezkedésben a versenyszférában.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a közelmúltban válaszolt Harangozó Tamás szocialista képviselő írásbeli kérdésére. A miniszter hangsúlyozta:
körülbelül 18 százalékos lesz a státuszok számának csökkentése a központi kormányzatban, amely mintegy 2600 státusz megszüntetését jelenti. Tekintettel arra, hogy a státuszok 9-10 százaléka a minisztériumokban betöltetlen volt,
ez a gyakorlatban mintegy 1200-1300 minisztériumi dolgozó elbocsátását jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.