Megtárgyalta kedden a gazdasági bizottság a Böröcz László országgyűlési képviselő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese által jegyzett törvényjavaslatot. A korábban bejelentett módosításokat a törvényalkotási bizottság ülésén fogják megvitatni a képviselők, a parlamenti végszavazására június 14-én kerülhet sor.
Az időközben jócskán lecsupaszított tartalmú javaslat jelenlegi formájában már csak a világörökségi területen lévő, határozatlan időre bérbe adott másfél-két ezer állami és önkormányzati bérlakásra vonatkozik, amelyek bérlői kimaradtak az 1993–1994-ben lezajlott bérlakás-privatizációból.
A javaslat ezzel visszatért az origóhoz, vagyis gyakorlatilag a kezdeményezés kiindulópontjául szolgáló vári műemlék lakásokhoz, amelyek bérlői több mint negyed százada kimaradtak a vásárlási lehetőségből
– válaszolta a Világgazdaság kérdésére Böröcz László. Rajtuk kívül esélyhez jutnak a teljes világörökségi területen és a pufferzónájában lévő bérházak lakói is, köztük az Andrássy útiak, függetlenül attól, hogy önkormányzati vagy állami bérlakásban élnek.
Mint megtudtuk, a vételi jog nem csak azokra vonatkozik, akik már 1993–1994-ben határozatlan időre szóló bérleti szerződéssel rendelkeztek, megilleti egyenesági leszármazottaikat, örököseiket és mindazokat, akik csere útján jutottak az általuk most is lakott ingatlanhoz. Mint Böröcz László hangsúlyozta,
a bérleti joghoz ők annak idején – mint arra egy nemrég közzétett piackutatás rávilágított – a tulajdonjog piaci árának mintegy 50 százalékáért jutottak hozzá. Ha ezt a mostani privatizáció során biztosított kedvező, maximum 30 százalékos árral és az elmaradt felújítások pótlásának kötelezettségével együtt számolják, már nem is olyan kedvező számukra az üzlet.
A leendő exbérlők – ha minden a tervek szerint és határidőn belül zajlik – egy éven belül lakásaik tulajdonosaivá válhatnak.
A többségében rendkívül leromlott állapotú ingatlanok felújításához igénybe tudják majd venni az otthonfelújítási támogatást is, amire bérlőként nincs lehetőségük – szögezte le Böröcz László.
Megkérdezték közvetlenül az érintetteket is a javaslat tartalmáról, és figyelembe véve a félezer válaszadó által megjelölt opciót, a bérlakástörvény bizonyos korlátozásokat, így elidegenítési tilalmat is magában foglalhat majd. Ezt kérte ugyanis a bérlők 55 százaléka – közölte Böröcz László. Az időtartamról még a héten egyeztetések lesznek – tette hozzá –, de várhatóan három–öt év között lesz a továbbértékesítési tilalom hossza.
Mint megtudtuk, a bérlakástörvény tervezete a hét második felében kerül a törvényalkotási bizottság elé, ahol még további korlátozásokat építhetnek bele, például az elidegenítési tilalomra vonatkozó pontosítást, amely egyelőre nem szerepel a javaslat szövegében.
A módosító javaslat körülbelül ezer első kerületi önkormányzati bérlakást, zömében várbeli lakásokat, és még nagyjából félezer pesti ingatlant érint. A Fidesz frakcióvezető-helyettese leszögezte, hogy nem tudja támogatni Csárdi Antal módosító indítványát, amely a polgármesterek kezébe adná a döntést, és húszéves elidegenítési tilalmat vezetne be az érintett lakásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.