Szabadkereskedelmi megállapodásról kezdett előzetes egyeztetést az Egyesült Királyság Kínával – jelentette be a brit pénzügyminiszter, Philip Hammond a G20-országok Kínában tartott hét végi pénzügyminiszteri és jegybankári találkozója után. Az uniós kilépésről döntő népszavazás után ideje feltárni az új lehetőségeket – nyilatkozta Hammond a BBC-nek –, beleértve a szigetország egyik legnagyobb befektetőjének számító Kínát is.
A kínai állami médiában már július elején megjelentek olyan hírek, hogy a kereskedelmi minisztérium szabadkereskedelmi megállapodást akar kötni az Egyesült Királysággal; Hammond szerint kétoldalú egyezményről lenne szó, bár egyes források nem zárják ki, hogy a szigetország csatlakozhatna egy meglevőhöz is. Szóba jöhet például a Kína és Új-Zéland közti egyezmény – utóbbi a brit Nemzetközösséghez tartozik, államfője II. Erzsébet királynő.
A Brexit mellett kampányolók egyik érve az volt, hogy az uniós kötöttségektől megszabaduló Egyesült Királyság majd a világ más térségeivel kárpótolhatja magát. Azt nemigen hangsúlyozták, hogy erről csak akkor kezdhetnek el tárgyalni, amikor az ország már nem tagja az EU-nak, ez pedig attól függ, hogy mikor jelentik be a kilépési szándékot – Theresa May kormányfő nyilatkozatai szerint erre ez év vége előtt nem kerül sor. A kereskedelmi miniszter, Liam Fox a legfrissebb Sunday Timesban mindenesetre tucatnyi lehetséges megállapodásról beszélt; a lehetséges partnerek közül Ausztrália már tényleg közölte, hogy szerződni akar a britekkel, amilyen gyorsan csak lehet, Kanada viszont azt jelezte, hogy nála az EU-val kötendő egyezmény élvez prioritást. Az USA és az EU közti szabadkereskedelmi megállapodás külön fejezet: lezárása nagyban függ az elnökválasztás eredményétől is, de életbe lépése mindenképp évekbe telhet. Mindegyik esetben nehézségeket okozhat, amire a Bloomberg hívta fel figyelmet: az Egyesült Királyság utoljára még az EU-tagság előtt, a hetvenes évek elején folytatott önállóan kereskedelmi tárgyalásokat, így a szigetországban hiány lehet erre alkalmas szakértőkben.
Nem ijedtek meg a német üzletemberek
Egyelőre nem zavartatják magukat a német üzleti körök a Brexit miatt: a hangulatukat tükrözó Ifo-index júliusban csak 108,3 pontra süllyedt a júniusi 108,7-ről, holott az elemzők legalább egypontos csökkenést vártak. A jelenlegi helyzet megítélését tükröző részindex még nőtt is 0,1 ponttal (114,7-re), de a következő hat hónapra szóló várakozásoké is alig esett vissza. A müncheni Ifo gazdaságkutató elnöke, Clemens Fuest szerint a hétezer vállalati vezető megkérdezésével már a brit népszavazás után összeállított index is a német gazdaság ellenálló képességét mutatja. Elemzők viszont arra is figyelmeztettek, hogy a német vállalkozások korábban gyakran reagáltak késve, nem először fordulna elő, hogy az Ifo-indexben csak egy-két hónap múlva jelenik meg egy globális esemény hatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.