Szűts Ildikó a Világgazdaságnak elmondta: az on the job képzési módszerben nem a végzettséget, képzettséget veszik alapul, hanem azt, hogy egy ember rendelkezik-e a kellő készségekkel az adott munkakör esetében a betanulásra, amelynek a napi gyakorlatát, akár más munka mellett is, elsajátíthatja. Hangsúlyozta: gyakorlatilag nincs olyan munkakör, ágazat, amelyet ne sújtana a munkaerőhiány Magyarországon. Például egy vidéki autóipari beszállítói cégtől úgy értesült, hogy mindegy, milyen a leendő dolgozó végzettsége vagy képzettsége, csak legyen két keze, két lába, és tudjon beszélni. Szűts Ildikó szerint a közfoglalkoztatottak egy részét is lehetne on the job képezni, akár szakmunkásnak, akár a kereskedelemben vagy a víziközmű-szolgáltatásban érzékelhető munkaerőhiány enyhítésére.
A balatoni vendéglátásban súlyos gondokat okozott a nyáron a szakács- és felszolgálóhiány, az egészségügy pedig már évek óta szenved attól, hogy kevés az orvos, a szakápoló. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az egészségügyi-szociális szektorban több mint 7 ezer, míg a feldolgozóiparban 20 ezer betöltetlen álláshely volt a nyáron. A Magyar Pékszövetség elnöke szerint 3 ezer pék, illetve sütőipari dolgozó hiányzik, de hasonló gondokkal küszködik a húsipar is, ahol hentesek, húsipari szakmunkások kerestetnek. Ráadásul nem feltétlenül esnek egybe a hivatalos statisztikai adatok az ágazati szakmai érdekképviseletek számaival. Az építőiparban például 3 ezer betöltetlen állás van a KSH adatai szerint, ám Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke a közelmúltban arról beszélt, hogy 10 ezer építőipari szakmunkás hiányzik az ágazatból.
Tavaly több mint hatezer munkavállalási engedélyt adtak ki Magyarországon úgynevezett harmadik országból érkező, tehát nem uniós munkavállalónak a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter még júliusban úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt hónapokban tízezer munkavállalási engedélyt adtak ki a hiányszakmákban harmadik országból érkezőknek, akiknek a zöme az építőiparban dolgozik.
A Magyar-Zöldség Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke lapunknak azt mondta, hogy a júniustól októberig tartó betakarítási, szüretelési időszakban mintegy 15-20 ezer munkavállalóval van kevesebb Magyarországon, mint amennyi kellene, ez pedig már kihat a munka minőségére is. Ledó Ferenc elárulta: vannak, akik tanyát bérelnek Csongrád megyében, ott helyezik el a Nógrádból, Borsodból érkező idénymunkásokat, akik tíz napot szednek gyümölcsöt, paprikát, káposztát, majd bérelt busz viszi őket a három-négy napos pihenőre. Az ukránok inkább Lengyelországban, a románok pedig Olaszországban, Spanyolországban keresik a kenyerüket a mezőgazdaságban. Vannak olyan gazdák is, akik összeállnak, és együtt megvesznek egy szőlőkombájnt. (Statisztikai adatok szerint alig hétszáz betöltetlen álláshely van a mezőgazdaságban.)
Szűts Ildikó felhívta a figyelmet arra is, hogy egyes felmérések szerint akár háromszázezer ember is elhagyhatja Magyarországot a következő években. Utalt arra is, hogy az automatizáció-digitalizáció miatt – kutatások szerint – az Amerikai Egyesült Államokban húsz év alatt a munkahelyek 47 százaléka szűnhet meg, Magyarországon pedig tíz év alatt 300 ezer.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt héten azt mondta: a kétszázezer alatti álláskereső mellett érzékelhető a strukturális munkaerőhiány Magyarországon, ám van még munkaerő-tartalék az északi, a déli és a keleti határ mellett. Szerinte a magyar munkaerő versenyképes, és túl sok embert foglalkoztat az állam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.