BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzlet is lehet a földrengésbiztos építés

A földrengésbiztos építési technológia közép- és dél-európai központja jöhet létre Magyarországon, kínai beruházással. Erről is szólt az a nemzetközi konferencia, amelyet a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) szervezett Budapesten, mit tesz a véletlen, egy nappal a hevesi földrengés után

Valószínűleg csak kevesen tudják, hogy évente 100-200 földrengés van nálunk, ám ezek közül csak 4-5 olyan erősségű, amit észlelnek az emberek. Ilyen volt a hevesi is. Magyarországon most tartotta először ilyen nemzetközi szakmai eszmecserét, kilenc országból több mint 90 szakértő és piaci szereplő részvételével.

„Azért vállalkoztunk a világszínvonalú, magyar szellemi tudáskincsen alapuló kínai földrengésbiztos építési technológia nemzetközi szintű bemutatására, mert ennek a biztonság mellett gazdasági haszna is lehet az ország számára és a központ megvalósulásával jelentősen fokozható a hazai kutatás-fejlesztési élet nemzetközi rangja a szeizmológia tudomány területén” – indokolta lapunknak a kezdeményezést Deák Csaba, a NIH stratégiai elnökhelyettese.

A Base Isolation földrengésvédelmi technológia kifejlesztése három évtizedes múltra tekint vissza. Az új technológia első gyakorlati alkalmazására az USA-ban, Los Angeles közelében került sor, ahol 30 millió dolláros beruházással 1986-ban épült meg a 96 alapszigetelő testen nyugvó Foothill Communities Law and Justice Center. Azóta ennek a módszernek az alkalmazásával számos országban (Új-Zéland, Indonézia, Kína, stb.) már több ezer lakóház, középület és irodaépület, valamint számtalan ipari létesítmény, atomerőmű, tengeri és folyami híd épült. Csak Kínában közel egymillió meglévő iskolaépületbe tervezik beépíteni utólagosan ezt a földrengésvédelmi megoldást. Közismert az is, hogy, Dél- és Délkelet-Európa egyes részei, a Balkán-félsziget és az Arab-öböl országai, valamint számos közel-keleti ország kitett rendszeres földrengésnek.

Ezt a piaci lehetőséget szeretné kiaknázni a kínai Zhuzhou Times New Technology cég egy közép-európai központ tervével. Xiang Liang Ning, a cég elnöke elmondta, hogy azért esett a választásuk Magyarországra, mert jók az itteni szakemberek és szoros a kapcsolatuk velük. Ez esélyt kínál a jó együttműködésre, főleg ha sikerül találniuk megfelelő magyar építőipari vállalatot az általuk kifejlesztett technológia alkalmazására, amelynek alkalmazásával az épületek a 8-as, 9-es erősségű földrengésnek is ellenállnak.

Az említett technológia egyik atyjaként tartják számon Csorba Emánuel magyar professzort, aki szerényen rögtön elhárította ezt a minősítést, arra hivatkozva, hogy a sikernek rendszerint számtalan atyja van, míg a kudarcnak egy sincs. Megítélése szerint szerencséje volt, hogy ott lehetett a földrengésbiztos építési technológia megszületésénél, előbb az Egyesült Államokban, majd Új-Zélandon. Maga is elkezdte a technológiát fejleszteni és alkalmazni a fejlődő országokban, például Indonéziában és Kínában. Felismerte, hogy ezzel a technológiával olyan országba kell menni, amely gyorsan fejlődik, és Kínában valóban gyorsan fejlődött ez a technológia.
Elmondta, hogy az új házak építésénél egyszerű a technológia alkalmazása. Ugyanakkor 15-20 évvel ezelőtt elkezdtek foglalkozni azzal is, hogy meglévő épületeknél hogyan lehetne felhasználni. Rájöttek, hogy ehhez az épületeket el kell vágni a földtől részletekben, és alá kell beilleszteni a technológia tartozékait. „Ezt az eljárást először San Francisco városházának százéves épületénél használták, de most már fel tudnék sorolni akár ötven hasonló nagyságrendű alkalmazást” – jegyezte meg.

Szerinte nagy jelentősége van ennek a technológiának a műemlékvédelemben is. Olaszországban néhány éve még sorra dőltek össze ilyen épületek, ma már mindet meg lehetne menteni ezzel az új eljárással. Fontos szerep juthat ennek a technológiának az atomerőművek biztonságának garantálásában is, hiszen ezeknél a létesítményeknél – például a Paksi Atomerőmű kibővítésénél – is használható ez a technológia.

A Base Isolation és a dobostorta

Henger alakban felváltva acél- és gumilapokból áll a Base Isolation. Csorba Emánuel professzor szerint olyan, akár egy dobostorta. Ezeket az elemeket alaposan összevulkanizálják. Így a konstrukció függőleges irányban rendkívül teherbíró, vízszintesen pedig a gumiknak köszönhetően nagy lengésekre képes anélkül, hogy tönkre menne, majd a földrengés után visszaáll a helyére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.