A Kopátsy Sándor szellemi örökségét bemutató életműsorozat keretében megjelent az Új közgazdaságtan – A minőség társadalma című kötet. „Ez a közgazdász szakmai véleményemet tükröző életművem” – így értékelte 2011-ben az akkor 90 éves szerző könyve első kiadását, amely húsz év munkájának húszezer oldalnyi kéziratából állt össze. Nem tankönyvnek szánta: az olvasók szemléletére kívánt hatni, átadva azokat a tapasztalatokat, amelyek az ő látásmódját is alakították.
A jelenkor tíz parancsa között az első: Legyél kíváncsi, keresd mindennek az okát!
– fogalmazza meg a mindenkire érvényes kiindulópontot a világ szemléletére.
Kopátsy pedig már műve elején kiemeli, hogy a tudományos és technikai forradalom bázisán egészen új, minőségileg más társadalom jött létre, amelyben már nem a tőke, hanem a tudás, a minőségi munkaerő lett a szűk keresztmetszet. Ha csak annyit állapítunk meg a mai közgazdaság-tudományról, hogy abban a tudásvagyon gyarapítása csupán kiadási tételnek számít, leírhatjuk, hogy éppen annyira elavult, mint az alkímia, az aranycsinálás – írja Kopátsy.
Ez az elavult közgazdaságtan számos olyan tényezőt nem vesz figyelembe, amelyek alapvetően befolyásolják egy ország gazdaságának sikerét. A kultúrát, a gazdálkodáshoz kapcsolódó viselkedési módot például nem tekinti a gazdaság működését alakító tényezőnek.
A közgazdaság elmaradottságát kevés tényező bizonyítja jobban annál – folytatja a sort –, mint ahogyan a népesség alakulását kezeli. Az embert darabra számolja akkor is, ha a modern társadalomban a társadalom minőségi igénye nagyságrenddel fontosabb, mint a mennyiségi. Ehhez hozzáteszi azt is: az emberekben rejlő képességek kibontakoztatása szempontjából semmi sem fontosabb annál, hogy a következő generáció minél nagyobb hányada ott szülessen, ahol a legjobbak a felnevelési kilátások, a gyakorlatban azonban éppen ennek az ellenkezője történik.
Felrója azt is, hogy az oktatás még nem jutott el odáig, hogy bevallja: az iskolák minősítése nagyon távol áll az élettől. Ma is a tradíciók alapján, az elsajátított anyag mennyisége, a szorgalom és az engedelmesség alapján osztályoz, az élet azonban a tehetséggel párosult tudást, annak a gyakorlati alkalmazását értékeli – figyelmeztet.
Mitől függ a következő generáció minősége? Milyen családi pótlékra, családtámogatásra, nyugdíjrendszerre volna szükség? Mit üzen a gazdaság az oktatáspolitikának? Miért nem szabad a foglalkoztatást csak a piacra bízni? – ezekről a kérdésekről is kifejti véleményét.
A magyar jövőképnek pedig egy egész fejezetet szentel, ahol hangsúlyozza, hogy ma sokszorta többet alakíthat az egyén és a társadalom a saját sorsán, mint bármikor korábban a történelemben.
A Pallas Athéné Könyvkiadó Kopátsy-életműsorozatának első kötete a Beszélgetések Adyval, mely Ady Endre száz publicisztikájából és a hozzájuk fűzött Kopátsy-kommentárokból áll, középpontba helyezve többek között a középosztály kérdéskörét. A sorozat második, Új közgazdaságtan című könyvét pedig az életműsorozat harmadik köteteként a Van kiút! követi, melyben Kopátsy gazdaságpolitikai esszégyűjteménye olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.