Március 31-én megvalósult a Magyar Bankholding két tagbankja, a Budapest Bank és az MKB Bank jogi egyesülése. A Magyar Bankholding által irányított hármas bankfúzió célja, hogy Magyarország második legnagyobb, és a digitalizációban is élenjáró univerzális nagybankját hozzák létre. Az alábbi összefoglaló cikkből kiderül, milyen lépések vezettek a két hazai bank sikeres egyesüléséhez, illetve hogy mi várható a közeljövőben.
A Magyar Bankholding, amely a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarék Csoport egyesítésére jött létre, 2020. december 15-én kezdte meg tényleges működését. A három tagbank együttműködése révén Magyarország második legnagyobb bankcsoportja jött létre, amely összesen 2,2 millió lakossági ügyféllel rendelkezik, illetve több mint 920 fiókot működtet.
A bankcsoport stratégiája szerint a három tagbank teljes működési fúziója 2023-ra valósulhat meg. A tervek szerint a létrejövő nagybank Magyarország legmodernebb és leginnovatívabb bankja lesz, amely rugalmas, nemzetközileg is élenjáró digitális megoldásokat, illetve új, modern termék- és szolgáltatási palettát vezet be.
2021 decemberében fogadták el az egyesülést célzó menetrendet, a fúzió első lépcsője a Budapest Bank és az MKB Bank 2022. március 31-i egyesülése volt. Ehhez stabil háttérre és tőkeerőre is szükség volt, azonban mind a Budapest Bank, mind az MKB Bank – a Magyar Bankholding keretében zajló intenzív átalakulási folyamat, illetve a fokozódó piaci turbulenciák ellenére – rendkívül sikeres 2021-es évet zárt.
Az MKB Csoport 77,7 milliárd forint korrigált adózott eredményt ért el tavaly: a kimagasló eredményhez többek között az erős üzleti teljesítmény és a kedvező pénzpiaci hatások is hozzájárultak. A bank mérlegfőösszege 2020 óta 19,1%-kal bővült, ami több mint 530 milliárd forint növekedés mellett elérte a 3 314 milliárd forintot.
A Budapest Bank a COVID hatásokat figyelembe vevő terveket jelentősen meghaladta, utolsó teljes működési évében a bank 6,2 milliárd forint teljes átfogó eredményt és 13,8 milliárd forint konszolidált, adózás előtti eredményt ért el. A bank mérlegfőösszege 2021 végére 7%-kal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest, így meghaladta a 2 530 milliárd forintot.
Az informatikai átállásnak és a rendszerek ismételt, biztonságos üzembe helyezésének köszönhetően az MKB Bank szolgáltatásai zavartalanul működnek. Az immáron egyesült MKB Bank 66 városban, összesen 143 bankfiókkal és 184 ATM-mel van jelen, ezzel az ügyfeleknek a korábbinál több helyszínen biztosítja a személyes ügyintézés lehetőségét. Emellett a lakossági és vállalati ügyfelek betéti bankkártyájukkal országosan közel 1.100 helyszínen, az egyesült MKB Bank mellett a Takarékbank ATM-jeiből is vehetnek fel készpénzt a saját banki ATM készpénzfelvételi díjjal megegyező díjért.
A korábbi Budapest Bank-fiókok arculata megváltozott, és a jogutód MKB Bank logójával és egyéb arculati elemeivel működnek tovább. A Budapest Bank 14 korábbi – 4 fővárosi és 10 vidéki – fiókjánál tapasztalhattak az ügyfelek teljes imázsváltást. Valamennyi ügyintézési és kommunikációs csatornán – az internetbankban, a mobilapplikációban, a számlakivonatokon, a postai és elektronikus leveleken – is az MKB Bank adataival és logójával találkozhatnak a Budapest Bank korábbi ügyfelei.
A vezetőség célja, hogy az átmenetileg az MKB neve alatt egyesülő bank Magyarország vezető pénzintézeteként tovább növelje eredményességét és szerepét a magyar pénzügyi piacon, a közös bank ügyfeleinek minél nagyobb megelégedésére. Céljuk, hogy olyan piacvezető, digitális bank épüljön meg, amely nagy mértékben hozzájárul a magyar gazdaság növekedéséhez és felveszi a versenyt a nemzetközi bankokkal és neobankokkal is. Merész elképzelésekkel halad tehát a bankcsoport a következő állomás felé: a terveknek megfelelően folytatják a munkát a Takarékbank jövő májusi csatlakozására való felkészüléssel, valamint merőben új ügyfélélményt nyújtó digitális szolgáltatások bevezetésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.