A vashiányos vérszegénység olyan állapot, amikor a szervezetben túl kevés a vörösvértest a vashiány miatt.
A szervezet vasat használ a vörösvérsejtek előállítására, amelyek oxigént szállítanak a szervezetben.
Elegendő vas hiányában előfordulhat, hogy túl kevés az egészséges vörösvértest ahhoz, hogy elegendő oxigént szállítson a szervezet a szükségleteinek kielégítéséhez.
Ennek a helyzetnek az eredményét vashiányos vérszegénységnek nevezik, ami miatt az ember rendkívül fáradtnak és kifulladtnak érezheti magát.
Az anémia, vagy más néven vérszegénység olyan vérbetegség, amelyet az egészséges vörösvértestek vagy hemoglobin hiánya jellemez.
A hemoglobin a vörösvértestek azon része, amely az oxigénhez kötődik.
Ha a szervezetben nem kering elegendő hemoglobin, nem jut elegendő oxigén sem a test minden részébe.
Ennek eredményeként előfordulhat, hogy a szervek és szövetek nem működnek megfelelően, és az ember fáradtnak érezheti magát.
A vashiányos vérszegénység akkor fordul elő, ha a szervezetben nincs elég vas a szükséges hemoglobin előállításához.
A vashiányos vérszegénység közvetlenül kapcsolódik a szervezet vashiányához. A vashiány kialakulásának oka azonban változó lehet.
Íme néhány gyakori ok:
A vashiányos étrend a vashiány kialakulásának egyik vezető oka.
A vasban gazdag élelmiszerek, például a tojás és a hús ellátják a szervezetet a hemoglobin termeléséhez szükséges vas nagy részével. Ha az ember nem eszik eleget vasellátásának fenntartásához, vashiány alakulhat ki.
A vas elsősorban a vérben található, mivel a vörösvértestekben raktározódik. Vashiány léphet fel, ha egy személy sok vért veszít egy sérülés, szülés vagy erős menstruáció következtében.
Egyes esetekben a krónikus betegségek vagy egyes rákos megbetegedések miatti lassú vérvesztés vashiányhoz vezethet.
Vannak, akik nem képesek elegendő vasat felvenni az ételből. Ennek oka lehet a vékonybél problémája, például cöliákia vagy Crohn-betegség, vagy ha a vékonybél egy részét eltávolították.
Az alacsony vasszint gyakori probléma a terhes nők esetében. A növekvő magzatnak sok vasra van szüksége, ami a megfelelő pótlás nélkül vashiányhoz vezethet.
Ezenkívül egy terhes nő testében megnövekedik a vérmennyiség. Ez a nagyobb mennyiségű vér több vasat igényel a szükségletek kielégítéséhez.
Néhány embercsoportnál nagyobb a vashiányos vérszegénység kialakulásának kockázata.
A veszélyeztetett csoportok a következők:
Vegetáriánusok: Az olyan emberek, mint például a vegetáriánusok, akik növényi alapú étrendet követnek, vashiányban szenvedhetnek. Ennek leküzdésére feltétlenül fogyasztaniuk kell vasban gazdag élelmiszereket, például babot vagy dúsított gabonaféléket.
Nők: A havi menstruációs ciklus a nőket és a tinédzser lányokat a vashiány fokozott kockázatának teheti ki.
Véradók: A rendszeresen vért adó emberek növelik vashiány kialakulásának esélyét. Ennek oka a gyakori vérveszteség.
Csecsemők és gyermekek: A koraszülöttek és az alacsony születési súlyúak ki vannak téve a vashiány kockázatának. Ezenkívül azok a csecsemők, akik nem jutnak elegendő vashoz az anyatejjel, nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
Hasonlóképpen, a növekedési rohamokon áteső gyermekeknél fokozott a vashiány kialakulásának kockázata. A vashiány elkerülése érdekében fontos, hogy a gyermekek változatos és tápanyagban gazdag ételeket fogyasszanak.
A vashiányos vérszegénység kialakulása gyakran hosszú ideig tart. Sok esetben az emberek nem is tudják, hogy vérszegények, amíg a tüneteik nem lesznek súlyosabbak.
Egyes esetekben a vashiány beavatkozás nélkül is javulhat, mivel az ember helyzete megváltozik, például a nők esetében a szülés után újra normalizálódhat a helyzet.
A vashiány esetén a következő tüneteket tapasztalhatod:
A vashiányos vérszegénység enyhébb eseteiben valószínűleg nem alakulnak ki veszélyesebb tünetek, mint a fent leírtak. Azonban további szövődmények léphetnek fel, ha a vashiányos vérszegénységet nem kezelik.
A lehetséges szövődmények a következők:
Kezelés és önmenedzselés
A vashiányos vérszegénységet általában kétféleképpen kezelik: növelik a vasbevitelt és/vagy kezelik az alapbetegséget, ami a hiányt okozta.
Az orvosok javasolhatják a vas-kiegészítők használatát a vasbeviteli szint korrigálása érdekében. A kiegészítők gyakran vény nélkül kaphatók.
A megnövelt vas-mennyiség mellett érdemes a C-vitamin mennyiségét is megnövelni, hiszen hozzájárul a vas felszívódásához. A vasban gazdag élelmiszerek közé tartozik a bab, a vörös hús, a szárított gyümölcsök, a vassal dúsított gabonafélék és a borsó. A C-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a citrusfélék, a leveles zöldségek és a brokkoli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.