Közel három évtizedes története legmagasabb féléves árbevételét és nyereségét érte el a magyar tulajdonú UBM-csoport. A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett UBM Holding október 1-én szerezte meg ajándékozás révén Magyarország piacvezető takarmánygyártó vállalatának, az UBM Trade Zrt.-nek közel 100 százalékát.
A konszern piacvezető szerepet tölt be a keveréktakarmány gyártásához szükséges alapanyagok kereskedelmében, és a keveréktakarmány-gyártás és -forgalmazás területén is.
Az UBM Holding pénzügyi kimutatásaiban így azóta konszolidálják az UBM Trade adatait is, miközben a vállalat áttért a júliustól júniusig tartó éves beszámoló készítésére.
A vállalat tavaly üzleti éve július és december közötti első felében 92 milliárd forintos rekordárbevételt ért el, miközben szintén új csúcsra, 1,3 milliárdra ugrott az adózott eredménye is, EBITDA-ja pedig 2,3 milliárdra nőtt.
Az árbevétel óriási emelkedése mögött a volumenbővülés mellett az alapanyagok drasztikus drágulása is tetten érhető, amit a cég az általa értékesített termékek árában is érvényesített. A búza és a kukorica árának trendszerű emelkedése a teljes 2021-es évben megfigyelhető volt. Sőt, a szójadara ára is az égbe szökött.
A csoport bruttó margintermelő képessége nőtt, és a tervezett eladási mennyiségeket mind a kereskedelem, mind a takarmánygyártás a terveknek megfelelően hozta.
Az UBM 2021-ben 520 ezer tonna fehérje és olajos mag, valamint 698 ezer tonna gabona kereskedelmi értékesítése mellett 760 ezer tonna keveréktakarmányt gyártott, illetve alapanyagot értékesített a magyar és a regionális állattenyésztés szereplőinek.
Horváth Péter, az UBM Holding vezérigazgatója elmondta, hogy a továbbiakban is dinamikus növekedésre számítanak, céljuk, hogy a magyar piacon elért vezető takarmánygyártó szerepüket tovább erősítésék, és emellett a régióban is növekedjenek. Ennek érdekében több beruházás, illetve azok előkészítése folyik jelenleg is a román, szlovák és szerb piacokon.
A társaság szelestei telephelyén 1,2 milliárd forintos beruházással 60 ezer tonnával emelkedhet a sertéstáp gyártókapacitása, míg a szlovákiai hernádcsányi telephelyen 5,9 millió eurós beruházással a jelenlegi 30 ezerről 88 ezer tonnára emelkedhet a brojler-, a sertés- és a kérődzőtakarmányok előállítási kapacitása.
A két beruházás 2022 nyarán készülhet el, miközben márciusban jelentette be az UBM legújabb, 24,4 millió eurós zöldmezős beruházását Szerbiában, melyet a magyar mellett a szerb kormány is támogat 6,3, illetve 2,5 millió euróval.
Az UBM-csoport a balkáni régió öt országában (Szerbia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Albánia) már több éve jelen van takarmányüzleti tevékenységgel. A szerb beruházást indokolja, hogy az ottani állattenyésztés és takarmányozás területén csak részben érhető el magas minőségű és hatékonyságú keveréktakarmány az egyre inkább koncentrálódó nagyüzemi élelmiszer-termelés ellátásához.
Az évi 200 ezer tonna kapacitású szerb takarmánykeverő üzem 2024-re tervezett átadását követően a vállalat regionális gyártókapacitása eléri majd az 1,1 millió tonnát, mellyel a kelet-közép-európai takarmánypiacon is meghatározó szereplővé válik.
A cég részvényére utoljára januárban kötöttek ügyletet, 28 400 forintos áron.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.