Több tízezer éves orsóférgeket élesztettek újjá egy csütörtökön megjelent tanulmány szerint. A kérdéses élőlények a szibériai permafroszt környezetében hibernálták magukat – derül ki a PLOS Genetics folyóiratban publikált tanulmányból.
A kutatás egyik társszerzője, Teymuras Kurzchalia szerint a tanulmány akár ahhoz is vezethet, hogy az élet és a halál mellett egy harmadik állapotot is megnevezünk. Az orsóférgek az úgynevezett mikroállatok közé tartoznak, melyek képesek szélsőséges körülmények között is túlélni azzal, hogy a kriptobiózis állapotába lépnek. Ebben az állapotban ezen lények életfunkciói leállnak, és csak a körülmények javulásával állnak helyre.
Tudósok korábban már élesztettek újjá orsóférgeket ebből az állapotból, ahogy kerekesférgeket és medveállatkákat is. Egy 2021-es, a Cell folyóiratban megjelent tanulmány például egy 24 ezer éves, szintén a szibériai örök fagy világából begyűjtött kerekesféreg életre keltéséről számolt be, míg egy 2016-os, a Cryptobiologyban megjelent tanulmány szerint egy 30 éve hibernálódott medveállatkát sikerült újjáéleszteni, melyet az Antarktiszon gyűjtöttek be.
Az akár évmilliókig is a kriptobiózis állapotára képes egysejtűekkel, például a baktériumokkal szemben az állatok körében a 46 ezer éves hibernáció rekordnak számít. Kurzchalia a The Wall Street Journalnak elmondta, hogy a most felélesztett orsóférgek akár korlátlan ideig is képesek lehetnek a hibernációra.
Noha az, hogy a kriptobiózis segíthet-e az emberi hibernációban, egyelőre még mindig inkább a sci-fi körébe tartozik, a mechanizmus kutatása segíthet megérteni, hogy ezen élőlények hogyan képesek túlélni a szélsőséges körülményeket, ami az embereket is ellenállóbbá teheti idővel.
A most felélesztett férgeket mintegy 40 méter mélyről gyűjtötték be a szibériai Kolima folyó közeléből, ám a 2000-es évek eleje óta lefagyasztva tartották őket. Hasonló állatok életre keltéséről először egy 2018-as tanulmány számolt be, ám akkoriban több biológus felvetette, hogy a minta szennyezett lehet.
A mostani kutatás során a tudósok ezért még körültekintőbben jártak el, és genomszekvenálást is végeztek, amely azt sugallja, hogy korábban nem ismert fajról van szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.